Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Wagnerovci utržení ze řetězu. Jak funguje Prigožinova soukromá armáda a v čem se liší od západních žoldnéřů?


Jevgenij Prigožin | foto: ČTK

Premium Analýza
Chodí to u nich tak, že, řekněme, v 16 hodin dostanou příkaz jít do útoku. A pokud do 11 hodin příštího dne nepostoupí dopředu, tak je takzvaně vynulují, popsal mi Maik, ukrajinský důstojník bojující u Bachmutu, způsob, jakým soukromá armáda Jevgenije Prigožina, známá jako wagnerovci, využívá odsouzené naverbované po kriminálech.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

„Vynulování“ přitom neznamená nic jiného než fyzickou likvidaci. „Prakticky nemají na výběr, buď je zabijí naše granáty, nebo si to s nimi vyřídí vlastní lidé,“ dodává.

Verbováním vězňů se Prigožin reálně zviditelnil jako jedna z tváří války Ruska proti Ukrajině. Wagnerova skupina se angažuje v konfliktu na Ukrajině od samého počátku a podle britského listu The Times se dva až čtyři tisíce jejích bojovníků dostaly potají do Kyjeva ještě před válkou, aby tam působily jako diverzanti.

Plán tehdy selhal, role Prigožinovy armády v konfliktu ale byla výrazná. Prigožin toho dokázal využít pro vlastní PR, kdy se zjevoval v maskáčích, helmě a bojové výstroji na různých místech fronty a stal se miláčkem opozice kritizující Kreml z ještě radikálnějších pozic, než k válce zastává Putinovo vedení.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...