Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bratr Kim Čong-una donášel CIA. Zavraždili ho, když mířil za svým kontaktem

Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. | foto: Reuters

New York Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una zavražděný předloni v Malajsii, byl informátorem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Napsal to v pondělí list The Wall Street Journal. Podle nejmenovaných informovaných osob, na něž se list odvolává, byl mezi diktátorovým bratrem a americkou rozvědkou „svazek“.

Bratr severokorejského vůdce byl podle zdrojů The Wall Street Journal v kontaktu jak s americkou CIA, tak i s jinými zpravodajskými službami, zejména čínskými. 

V únoru 2017, kdy byl zavražděn, Kim Čong-nam cestoval do Malajsie k setkání se svým kontaktem z CIA. Měl se setkat s Američanem korejského původu, i když to podle amerického deníku nemusel být jediný důvod cesty.

Vietnamka Doan Thi Huong podezřelá z vraždy Kim Čong-nama, bratra...
Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády. V únoru 2017 byl Kim Čong-nam zavražděn na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Mnoho detailů o údajné spolupráci Kim Čong-nama s CIA zůstává nejasných. Vysvětlení by mohla přinést kniha reportérky deníku The Washington Post Anny Fifieldové s názvem „The Great Successor“, hovořící o životě Kim Čong-una, která by měla přinést i detaily o komunikaci Kim Čong-nama se CIA. Kniha vyšla v úterý. 

CIA měla dlouhodobě zájem o dění v izolované Severní Koreji, ale chybící ambasáda i totalitní režim její snahy dlouhodobě komplikovaly. Navázání komunikace s bratrem diktátora tak mohlo přinést ovoce. Zisky ale dle zpravodajců nebyly velké.

„Několik bývalých amerických úředních činitelů uvádí, že Kim Čong-unův bratr neměl v KLDR žádnou mocenskou základnu a nemohl zřejmě poskytovat podrobnosti o vnitřním uspořádání Severní Koreje,“ uvedl newyorský list. Chybějící mocenská základka pro americké zpravodajské služby znamenala, že Kim Čong-nam nemohl ani za pomoci CIA nahradit svého bratra. 

Kim Čong-nama zavraždily v Malajsii dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, které mu v prostorách letištního terminálu vstříkly do obličeje nervový plyn VX. 

Indonésanka Siti Aisyahová byla po stažení žaloby nečekaně propuštěna na svobodu letos v dubnu. Vietnamku Doan Thi Huong soud poslal do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Počátkem května byla i ona z vězení propuštěna, z tresu si odpykala dva roky. Ženy se hájily tím, že nevěděly, o jakou látku jde a myslely si, že jsou v pořadu se skrytou kamerou.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!