Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Americký pár si místo roušek nasadil hákové kříže, narazil na pravnučku protinacistického odbojáře

Americký řetězec Walmart zakázal vstup do všech svých obchodů dvěma lidem, kteří měli místo roušky na sobě šátek s vyobrazením nacistického hákového kříže. foto: Facebook/Raphaela Mueller

Minneapolis (USA) - Americký řetězec Walmart zakázal vstup do svých supermarketů staršímu páru, který měl na sobě při nákupu místo roušek šátky ve stylu vlajky nacistického Německa. Celou událost v minnesotském Walmartu natočila rodilá Němka Raphaela Muellerová a označila ji za velmi nešťastnou a bolestivou.
  12:51

Incident, na který upozornil server CNN, se stal minulou sobotu. Ve stejný den ve státě Minnesota na severu USA začalo platit nařízení o povinném nošení roušek do vnitřních prostor obchodů. Neznámý pár s nařízením naložil po svém a ústa si při nákupu zakryl šátky s nacistickým hákovým křížem. 

Událost pro CNN potvrdila mluvčí Walmartu Delia Garciaová, která uvedla, že dvojice má zákaz vstupu do všech prodejen nejméně na rok.

Američan měl dům ověšený nacistickými vlajkami. Mladá žena mu je chtěla ukrást, on ji za to postřelil

„To, co se stalo v našem obchodě ve městě Marshall, je nepřijatelné,“ uvedla Garciaová v prohlášení. „Naší snahou je nabídnout zákazníkům bezpečné a pohodlné prostředí pro nakupování. Nebudeme tolerovat jakoukoliv formu diskriminace či obtěžování,“ dodala s tím, že někteří lidé zřejmě zneužívají komplikovaného stavu spojeného s pandemií koronaviru k vytváření nepříjemných či provokativních situací.

Incident natočila na svůj telefon rodilá Němka žijící v USA Raphaela Muellerová. Čtyřiadvacetiletá žena byla ve stejnou chvíli v prodejně spolu se svým přítelem Benjaminen Rueschem. Muellerová pro CNN uvedla, že byla naprosto šokovaná, když viděla dva lidi s bezostyšně oblečenými šátky s hákovým křížem. 

„Je to symbol smrti a pronásledování,“ uvedla Muellerová. „Cítila jsem obrovské zklamání, bolest, zármutek a vztek. Šlo o kombinaci všech těchto emocí,“ dodala. 

V kauze kalendářů s nacisty od nakladatelství Naše Vojsko policie obvinila fyzickou a právnickou osobu

Na videu, které Muellerová se svým partnerem natočila a zveřejnila na Facebooku, je slyšet, jak staršímu páru říká, že jsou nemocní. 

„Vy máte nějakou nemoc. Nemůžete být Američané, když máte na sobě tyhle masky. Vždyť jsme kvůli tomu byli ve válce,“ říká na videu Muellerová. 

Žena s hákovým křížem se ovšem bránila vysvětlením, že tím chtěla jen upozornit na politiku demokratického kandidáta na prezidenta Bidena.  

„Nejsem nacistka. Jen se snažím ukázat, co se stane s Amerikou, pokud budete volit Joea Bidena, ocitneme se v nacistickém Německu. Takové to bude,“ říká žena. Muž, který se na videu blíže objeví na kratší chvíli než žena, se přidal s tím, že Američané „žijí v socialistickém státě.“

Muellerová následně pro CNN řekla, že její prababička bojovala proti nacismu v odbojových organizacích už ve třicátých letech a pak i během války. „Svastika funguje jako spouštěč traumat pro velké množství lidí,“ vysvětlila. „Já si nesu ve svém DNA trauma, které prožila moje prababička. Ačkoli jsem sama o nikoho během holokaustu nepřišla, vím, že mnoho lidí ano,“ dodala Muellerová.

V příspěvku na svém facebookovém profilu Muellerová zdůraznila, že nacistická svastika se jednoduše užívat nemůže. „Svastika je symbol nenávisti. Nemůžete vlát vlajkou, na které je hákový kříž, nemůžete ten symbol nosit kdekoliv na svém těle, ani se ho snažit obhajovat. Nikdy. Konec příběhu,“ napsala čtyřiadvacetiletá žena.

Server CNN připomíná, že se incident stal v době, kdy je čím dal patrnější antisemitská aktivita v americké společnosti. Vloni například útoky způsobené antisemitismem dosáhly v USA historického maxima. Podle takzvané Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League), která počet podobných incidentů sleduje, přesáhl loni počet případů vandalismu, útoků či obtěžování podložené nepřátelstvím vůči židům 2100.

Podle policie se při incidentu z minulého týdne jednalo o 59letého muže a 64letou ženu. Podle strážníků se dopustili přestupku a dostali varování, že pokud se vrátí, budou zatčeni. 

Autoři: