Podle dokumentu z 22. května 2007 zaslaného americkým velvyslancem v Soulu zástupci severokorejské vlády naznačili, že by vystoupení kytaristy "bylo dobrou příležitostí pro posílení vzájemné důvěry" mezi KLDR a západními státy. Claptona prý totiž rád poslouchá Kim Čong-ilův druhý syn Kim Čong-čul.
Požadavek byl netypický především vzhledem k tomu, že populární a rocková hudba je v Severní Koreji zakázaná jako výmysl zhýralého Západu.
Kim Čong-ilův syn kytarovou legendu obdivuje
Severokorejští diplomaté byli ale zřejmě v Claptonově případě ochotni udělat výjimku a požadavek označili za cestu k "vzájemnému porozumění". V rámci podobné kulturní výměny měli v Pchjongjangu vystoupit také newyorští filharmonici, zatímco se severokorejský státní symfonický orchestr chystal koncertovat v Londýně.
Clapton podle zpráv z roku 2008 prý s hraním v komunistické zemi "v podstatě" souhlasil. Jeho tisková mluvčí ale tyto informace popřela. Zpěvák prý dostává mnoho nabídek z celého světa a "žádná dohoda ohledně koncertování v Severní Koreji nebyla nikdy uzavřena".