Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Yolocaust: Izraelec propojuje ‚selfíčka‘ z Památníku holocaustu se snímky mrtvých

Projekt Yolocaust. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Yolocaust. | foto: Yolocaust.de

Praha Izraelský spisovatel a satirik Shahak Shapira ve středu odpoledne zveřejnil nový projekt Yolocaust. Ze sociálních sítí sesbíral fotky některých návštěvníků Památníku holocaustu v Berlíně a zakomponoval je do dobových fotografií z koncentračních táborů. Smějící se lidé tak například stojí na hromadě umučených vězňů. Během prvního dne se Yolocaust stal virálem, jen ze Shapirova facebooku ho sdílelo 9 tisíc lidí.

Projekt Yolocaust, který Shapira zveřejnil na svém facebooku, shromažďuje selfies různých návštěvníků berlínského památníku, která Shapira okomentoval jako lascivní a „praštěná“. Fotografie zveřejněné na seznamkách, osobních profilech a sociálních sítích upravil tak, aby upozornil na nepatřičnost pózování na takovém místě.

Selfies vzal i s jejich původními „lajky“, srdíčky, hashtagy a popisky, a vše zasadil do poněkud jiného prostředí. Po najetí myší na selfie se obrázek začne měnit, a z Památníku holocaustu v Berlíně jsou dobové fotografie koncentračních a vyhlazovacích táborů, ke kterým se památník vztahuje.

Projekt Yolocaust.

Projekt Yolocaust.

Shapira tak poukázal na nepatřičnost a absurditu pořizování takových fotografií na místě, jako je památník holocaustu. Na stránkách projektu Shapira píše, že žádná z historických událostí se nevyrovná holocaustu. A je na každém z nás, abychom posoudili, jak se u památníku budeme chovat.

Téměř 10 000 návštěvníků denně, ne všichni se umí chovat

Na otázku, zda to k obětem holocaustu není neuctivé odpovídá: „Ano, chování některých lidí, kteří památník navštíví je neuctivé. Ale oběti jsou mrtvé, a zřejmě jsou zaneprázdnění věcmi mrtvých lidí, než aby se zabývali tímto.“

Izraelec Shahak Shapira spustil projekt upozorňující na nevhodné chování u...

Izraelec Shahak Shapira spustil projekt upozorňující na nevhodné chování u památníku holocaustu.

Zároveň upozorňuje na to, že pokud by někdo z návštěvníků památníku, jehož fotka se dostala do Shapirova projektu, svého chování litoval, může se ozvat, a jeho fotka se z projektu odstraní.

Každý den navštíví Památník holocaustu v Berlíně s 2711 betonovými deskami a rozlohou 19 000 metrů kolem 10 000 lidí. Řada z nich pořizuje nepatřičné fotky, skáče, fotí se v různých pózách a při aktivitách, které jsou pro pietní místo nepatřičné.

Názory na význam památníku se napříč veřejností liší. Pro některé znázorňují šedé stély náhrobky šesti milionů zavražděných Židů, kteří byli pohřbeni v masových hrobech. Jiní v něm vidí symboliku šedého popela, na který byly oběti spáleny.

Loni v lednu vzbudil diskuzi o vhodnosti selfie z pietních míst také Zdeněk Škromach z ČSSD. Ten se fotil v někdejším koncentračním táboře v Terezíně při 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Škromachova selfie během piety si všimla média i za hranicemi. Třeba bulvární Daily Mirror připomněl, že podobného faux pas se politik dopustil už minulého roku. Tehdy si se svými kolegy fotil selfie u jiného památníku obětem druhé světové války.

Stejně tak řecký server Newsbeast.gr uvedl, že Škromachova selfie vyvolala na sociálních sítích vlnu kritiky.

Zdeněk Škromach si pořizuje selfie při pietním průvodu v Terezíně k výročí...

Zdeněk Škromach si pořizuje selfie při pietním průvodu v Terezíně k výročí osvobození Osvětimi

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!