Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Bajkonuru odstartovala směr ISS rusko-americká posádka. Letí v lodi pokřtěné po Gagarinovi

Svět

  10:51aktualizováno  13:54
Bajkonur (Kazachstán) - Z kosmodromu Bajkonur v pátek ráno odstartovala v ruské lodi Sojuz MS-18 trojčlenná posádka, která zamířila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Dva ruští kosmonauté a americký astronaut zhruba po třech hodinách letu dorazili k ISS a poté se k ní úspěšně připojili, oznámila agentura AP. Roskosmos pro tuto příležitost pokřtil vesmírnou loď jménem kosmonauta Jurije Gagarina, jenž jako první člověk letěl do vesmíru před 60 lety - přesně 12. dubna 1961.

Raketa Sojuz vynesla z kosmodromu Bajkonur 38 satelitů, jeden z nich nese i českou stopu

Ruští kosmonauti Oleg Novickij a Pjotr Dubrov spolu s americkým astronautem Markem Vandem Heiem odstartovali z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu na palubě Sojuzu MS-18 podle plánu ve 12:42 místního času (9:42 SELČ), uvedla agentura AP.

Původně měla cestovat trojice ruských kosmonautů, ale na žádost amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruská agentura Roskosmos jedno místo uvolnila pro Američana.

„Na počátku jsme spolu soupeřili a to byl jeden z důvodů, proč jsme byli na počátku lidských letů do vesmíru tak úspěšní,“ řekl před odletem na tiskové konferenci Vande Hei. „A jak čas plynul, uvědomili jsme si, že pokud budeme pracovat společně, můžeme dosáhnout ještě více. Pokračuje to dodnes a doufám, že to bude pokračovat i v budoucnu,“ dodal.

Roskosmos pro tuto příležitost pokřtil vesmírnou loď jménem kosmonauta Jurije...
Úkolem nových členů posádky ISS bude práce na stovkách experimentů z oblasti...

Úkolem nových členů posádky ISS bude práce na stovkách experimentů z oblasti biologie, biotechnologie, fyziky nebo vědy o Zemi, podotkla AP. Pro Novického je to třetí mise, pro Vandea Heie druhá a pro Dubrova první. Trojice se na ISS přidá ke stávající sedmičlenné americko-rusko-japonské posádce.

Z Bajkonuru odstartoval Sojuz se třemi novými členy posádky ISS. Let má být rekordně krátký

Ruský koráb odstartoval k Mezinárodní vesmírné stanici tři dny před šedesátým výročím letu, jenž vynesl do vesmíru prvního člověka. Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin v lodi Vostok 1 obletěl Zemi 12. dubna 1961, startoval rovněž z kosmodromu Bajkonur.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Mohlo by vás zajímat