Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketa Sojuz vynesla z kosmodromu Bajkonur 38 satelitů, jeden z nich nese i českou stopu

Svět

  7:52
Bajkonur (Kazachstán) - Z kosmodrdomu Bajkonur v Kazachstánu v pondělí úspěšně odstartovala ruská raketa Sojuz-2.1a s téměř čtyřmi desítkami satelitů z různých zemí. Je mezi nimi i malá družice GRBAlpha vyvinutá týmem vědců a konstruktérů z Česka, Slovenska a Maďarska. Start vysílaný v přímém přenosu na webu, byl v sobotu a v neděli odložen z technických důvodů.

Start rakety Sojuz z Bajkonuru (archivní snímek). foto: Reuters

Pentagon úspěšně otestoval solární panel, který může v budoucnu posílat elektřinu z vesmíru

Podle ruské kosmické agentury Roskosmos družice poté, co se do vesmíru dostanou pomocí nosné rakety, umístí postupně na stanovené oběžné dráhy pohonný blok Fregat. První na řadu přijde po zhruba hodině letu jihokorejský satelit CAS500-1. Po další hodině a půl se oddělí druhá část družic a o dvě hodiny později se v průběhu 30 minut uvolní poslední sada.

Od roku 2011 po skončení programu raketoplánů museli Američané využívat služeb...
Z Bajkonuru odstartovala raketa s vesmírnou lodí, v níž je nová posádka pro...

Nakolik bude pondělní doprava aparátů do vesmíru úspěšná, se tedy ukáže až za několik hodin. Bezchybnou funkčnost přístrojů definitivně potvrdí až jejich následně spojení s pozemními středisky.

Sojuz-2.1a do vesmíru vynesl celkem 38 satelitů, z nichž byla většina vyrobena mimo ruské území. Je mezi nimi například první družice vyrobená v Tunisku, první katalánský nanosatelit nebo malá družice GRBAlpha vyvinutá týmem vědců a konstruktérů z Česka, Slovenska a Maďarska. Tento nanosatelit má zachycovat gama záření.

Autor: