Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z gulagů se stane turistický ráj

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reprofoto

MOSKVA/PRAHA Ruské věznice a bývalé koncentrační tábory se mají změnit z míst, kde lidé trpěli, v turistická centra. Ředitelé věznic a starostové měst, kde se nacházely gulagy, jeden za druhým oznamují, že místní rozpočet hodlají vylepšit novou atrakcí pro zámožné - za poplatek se každý může stát vězněm.

Vorkuta leží asi 200 kilometrů za polárním kruhem, v zimě se teplota pohybuje kolem minus 50 stupňů, v létě se zde nedá vydržet kvůli komárům, nevede sem žádná silnice. Ve 30. letech zde vznikl nechvalně proslulý gulag. Obyvatelé dnešní Vorkuty jsou zčásti potomky vězňů. Starosta města Igor Špektor se rozhodl z tragického osudu Vorkuty něco vytěžit.

Špektor již hledá investory, kteří by vložili peníze do projektu na přebudování lágru na turistické centrum, ve kterém zájemci pocítí to, co kdysi skuteční političtí vězni. Dodnes žijící vězni jsou z těchto plánů v šoku. „Ještě nám nabídnou, abychom si přivydělávali jako průvodci,“ říkají zděšeně.

Špektor ale argumentuje tím, že zisk z atrakce přinese zlepšení života obyvatelům stodvacetitisícové Vorkuty. „Město potřebuje peníze a my máme všechny možnosti změnit Vorkutu v turistický ráj“, řekl pro list Novyje izvěstija. „Vloni k nám přijel celý vlak lidí, kteří si přáli pobýt za peníze v takovém koncentračním táboře - občané USA, Austrálie a Polska,“ dodal starosta města, jehož počet obyvatel se za posledních 15 let zmenšil o 50 procent. To se ale může změnit, pokud se najdou zájemci, kteří za 200 dolarů denně budou trpět v nehostinném prostředí.

Nejen Špektor chce nabídnou zahraničním turistům pobyt za ostnatým drátem, spánek na tvrdé pryčně, stravu více než skromnou a povinnost tvrdě pracovat. Vedení moskevské vyšetřovací vazby Butyrka i petrohradské věznice Kresty hodlají také z kobek vybudovat hotelové pokoje. Peníze, které získají od turistů chtějí využít i na stavbu nových věznic.

V Lotyšsku už do bývalé věznice KGB v Liepaji zavírají za pouhých 5 eur na den turisty, kteří si chtějí prožít třeba i vlastní popravu. Móda extrémní turistiky se ale šíří po celém bývalém SSSR. Turistické agentury už nabízejí stát se burlakem na Volze nebo si zkusit vojenský výcvik pod vedením veteránů z čečenské války. I v Leninově rodném městě má vzniknout Leninland, kde bude možné prožít si trochu „rudého teroru“. V gulazích zahynulo 39 milionů lidí. Jen ve Vorkutě zemřelo od roku 1932 do 50. let 200 tisíc vězňů. Absurdní je, že právě tehdy Vorkuta ekonomicky vzkvétala. Dnes je zpeněžení tragické minulosti posledním pokusem o záchranu.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!