30. září 2018 16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vraždu Kuciaka objednala tlumočnice italštiny, tvrdí slovenský Denník N. Obviněným hrozí doživotí

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ján Kuciak a Martina Kušnírová. | foto: FSV UK

Bratislava Slovenská policie obvinila ženu zadrženou v případu zastřelení novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky z objednání dvojnásobné vraždy. V neděli to napsal slovenský list Denník N. Podle něj ale obviněná nemusí stát na vrcholu celého gangu a jako zprostředkovatelku ji zřejmě využil hlavní zadavatel vraždy.

Soud na Slovensku v neděli poslal do vazby všechny čtyři obviněné. Na návrh prokurátora o tom rozhodl soudce Specializovaného trestního soudu, který se v zemi zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy, sdělila mluvčí soudu Katarína Kudjáková. Dodala, že tři ze čtyř obviněných podali vůči rozhodnutí o vazbě stížnost, o které bude rozhodovat nejvyšší soud. V případě prokázání viny jim hrozí doživotí.

Jednou ze čtyř obviněných v kauze Kuciakovy vraždy je žena, podle médií Alena Zsuzsová z jihoslovenského Komárna. Údajně pracovala jako tlumočnice italštiny pro podnikatele Mariána Kočnera, který je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu.

Kočner loni Kuciakovi v telefonickém rozhovoru řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy.

Policie Zsuzsovou zadržela v pátek, tedy o den později než další tři muže z jižního Slovenska, kteří pak byli obviněni z vraždy a z dalších deliktů. 

Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic v nedělní diskusní relaci televize Markíza řekl, že Zsuzsová byla spíše zprostředkovatelem vraždy a že vrah hlavního zadavatele činu možná vůbec neznal.

Mezi obviněnými je podle slovenských médií jsou také bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, dále jeho příbuzný a někdejší profesionální voják Miroslav Marček a podnikatel Zoltán Andruskó. Trojici mužů elitní policejní jednotka zadržela ve čtvrtek. O den později k nim přibyla Zsuzsová.

Obava z útěku i ovlivňování svědků

Důvodem vazby u většiny z obviněných je obava z možného útěku, z ovlivňování svědků a z pokračování trestné činnosti. U Andruskóa, který jako jediný stížnost proti vazbě nepodal, soud ze zmiňovaných třech vazebních důvodů neshledal možnost ovlivňování svědků obviněným. Stížnost proti uvalení vazby nemá odkladný účinek.

Kuciak v nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojovala s mafií, a o vazbách jednoho z nich - Antonina Vadaly - na blízké spolupracovníky bývalého premiéra Roberta Fica. Vadalu slovenské úřady mezitím vydaly do Itálie k trestnímu stíhání pro podezření z drogových deliktů. Kuciak se věnoval i podezřením z daňových podvodů, které se týkaly také lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie. Kočner zase loni Kuciakovi v telefonickém rozhovoru řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy.

Vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové letos v únoru v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy na Slovensku vyvolala největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica. Policie i prokuratura dříve oznámily, že důvodem Kuciakovy vraždy byla jeho novinářská práce.

ČTK