14. července 2017 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z Ukrajiny tečou miliardy. Americkým lobbistům je prý posílá i kancelář prezidenta

Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinští politici za poslední tři roky převedli na konta amerických lobbistů dvě miliardy dolarů (asi 46 miliard korun). Tvrdí to ukrajinský zpravodajský server Novoje Vremja. Nejaktivnější je prý v tomto směru vůdkyně strany Vlast a bývalá premiérka Julija Tymošenková a nezaostává ani kancelář prezidenta Petra Porošenka.

Najímání lobbistů v zámoří přitom ukrajinští politici skrývají a pracují se svými americkými kontakty prostřednictvím nejrůznějších fondů a veřejných organizací, píše ukrajinský server. Uvádí, že své informace čerpá z finančních výkazů amerických lobbistických firem, které jsou ze zákona povinny předkládat tyto dokumenty úřadům USA.

Dvě velké americké lobbistické firmy Wiley Rein a MKW Group například podle serveru spolupracují se společností Aveiro, která má ukrajinské vedení, jejím sídlem je Belize a účty má v Lotyšsku. Společnost Wiley Rein přes Aveiro zprostředkovala setkání členů vedení strany Vlast se zahraničním výborem amerického Senátu, píše Novoje Vremja.

Lobbisté z firmy Barbour Griffith&Rogers Group (BGR) údajně dostali zakázku od společnosti Ukraine Investment Alliance, za níž stojí zástupce šéfa Porošenkovy kanceláře Dmytro Šymkiv. Představitelé BGR se prý setkávali i s nejmenovaným „přítelem prezidenta“.

Využívání amerických lobbistů bylo časté i v éře bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Platby za své služby od Janukovyče dostával podle amerických a ukrajinských médií i Paul Manafort, který do loňského srpna působil jako šéf volebního týmu Donalda Trumpa. Manafort údajně také vypracoval strategický plán propagace režimu ruského prezidenta Vladimira Putina na východě i západě Evropy a v postsovětských zemích.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz