17. ledna 2019 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z výstavy v izraelské Haifě po protestech zmizí ukřižovaný maskot McDonald’s

Socha finského umělce Janiho Leinorena zobrazuje ukřižovaného McDonalda,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha finského umělce Janiho Leinorena zobrazuje ukřižovaného McDonalda,... | foto: Reuters

Haifa (Izrael) Muzeum v izraelském městě Haifa po protestech místních křesťanů odstraní z výstavy dílo nazvané McJesus, na němž je ukřižovaný barevný klaun Ronald McDonald, první maskot americké firmy McDonald’s. Informují o tom ve čtvrtek izraelská média. Odstranění artefaktu ale kritizují místní organizace bojující za lidská práva, podle nichž tak vláda ustoupí násilí a poruší svobodu uměleckého vyjadřování.

„Rozhodnutí starostky je kapitulací násilí a závažným porušením svobod uměleckého vyjadřování. Starostka ani ministerstvo kultury nemají právo určovat, co bude či nebude vystaveno v místním muzeu,“ uvedla asociace za lidská práva. Ukřižovaný McDonald totiž vyvolal hněv místních křesťanů, z nichž někteří se minulý týden při demonstraci před muzeem střetli s policií. Ministryně kultury a sportu Miri Regevová pohrozila zastavením příspěvků muzeu, pokud kontroverzní dílo neodstraní.

Starostka Haify ve středu oznámila, že dílo bude co nejdříve odstraněno a vráceno Finsku, odkud si ho muzeum loni zapůjčilo. Dodala, že zápůjčka díla stejně končí tento měsíc. Na Twitteru také zveřejnila smlouvu s helsinskou galerií, na níž je termín vrácení díla leden 2019. Muzeum si artefakt, který vytvořil finský umělec Jani Leinonen, vypůjčilo loni v červnu a vystavuje ho od srpna.

Socha finského umělce Janiho Leinorena zobrazuje ukřižovaného McDonalda,...
Socha finského umělce Janiho Leinorena zobrazuje ukřižovaného McDonalda,...

Dílo McJesus je součástí výstavy nazvané Sacred Goods (Posvátné zboží), na níž jsou i jiná kontroverzní podobná díla, například zobrazující Ježíše a Pannu Marii jako dětské hračky Ken a Barbie. Tyto exponáty jsou vystaveny v oddělené části za závěsem. U něj je podle deníku Haarec cedule s nápisem „budeme respektovat, pokud se rozhodnete tuto část nenavštívit“. Je tam i omluva, že záměrem děl nebylo nikoho urazit.

K odstranění ukřižovaného McDonalda vyzval i jeho autor, který o to podle deníku Haarec požádal muzeum loni v září. Podle izraelských médií totiž umělec patří k hnutí BDS, které vyzývá k bojkotu Izraele kvůli jeho okupaci palestinských území.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz