Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za chemický útok může Asad, věří Američané. Jednají s Brity

USA

  8:31aktualizováno  8:32
Americký prezident Barack Obama opět v úterý jednal s britským premiérem Davidem Cameronem o možném zásahu v Sýrii. Američané jsou přesvědčeni, že za použitím chemických zbraní v Sýrii může jednoznačně Asadův rezim. Žádný rozkaz o případném útoku však Obama zatím nevydal.

Prezident Obama na tiskové konferenci. foto: Reuters

Obamova administrativa tvrdí, že se syrská armáda dopustila válečného zločinu a použila chemické zbraně. Nyní řeší, jak způsobem bude reagovat. V úterý různé zdroje potvrdily, že vojenská intervence může být zahájena v řádu dní.

ČTĚTE TAKÉ:

Spojené státy mají ve Středozemním moři bojová plavidla a dvě letadlové lodě v Rudém a Arabském moři. Nejpravděpodobnějším startem vojenské akce by byl útok řízenými střelami s plochou dráhou letu.

Obama a další vysocí američtí představitelé konzultují situaci se zástupci mnoha dalších zemí. Celkem Washington uskutečnil od minulé středy, kdy k útoku došlo, 88 telefonátů zahraničním vůdcům. S Davidem Cameronem mluvil americký prezident už dvakrát.

Syřanka truchlí nad dětmi, které zahynuly během středečního útoku

K situaci se v úterý vyjádřil i americký viceprezident Joe Biden. Uvedl, že "není pochyb, kdo je za odporné použití chemických zbraní v Sýrii zodpovědný, je to syrský režim". Ti, kteří použijí chemické zbraně proti bezbranným mužům, ženám a dětem, musí být podle něj pohnáni k zodpovědnosti.

Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho USA zveřejní v nejbližších dnech zprávu tajných služeb k chemickému útoku. K objasnění okolností útoku z 21. srpna mají přispět také inspektoři OSN, kteří místo navštívili v pondělí a v inspekci mají pokračovat i dnes.

Očekává se, že zpravodajci podají důkaz o tom, kdo zbraně skutečně použil.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!