Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Za mučení a vraždu novinářky v ponorce dostal konstruktér v Dánsku doživotí

Svět

  8:31aktualizováno  13:18
Kodaň - V Dánsku byl ve středu k doživotnímu trestu vězení odsouzen konstruktér Peter Madsen, který byl shledán vinným, že na své ponorce loni v srpnu mučil a pak zavraždil švédskou novinářku Kim Wallovou. Madsen vraždu novinářky již dříve popřel a po dnešním vynesení verdiktu prohlásil, že se proti němu odvolá.

Vynálezce a konstruktér Peter Madsen na archviní fotografii z roku 2008. foto: Reuters

Předsedkyně soudu Anette Burköová v odůvodnění maximálního možného trestu uvedla, že Madsen vraždu novinářky předem naplánoval. Na ponorce reportérku také sexuálně zneužil a její mrtvé tělo poté rozřezal. „Jedná se o cynické, plánované sexuální zneužití a vraždu náhodně vybrané ženy, která v souvislosti se svou novinářskou prací vstoupila na palubu ponorky,“ konstatovala soudkyně.

Sedmačtyřicetiletý Madsen čelil obžalobě, že loni na ponorce vlastní výroby brutálně zavraždil 30letou švédskou novinářku Kim Wallovou a její tělo rozřezal na kusy. Dánská prokuratura pro něj žádala doživotí, což však v Dánsku v praxi znamená v průměru 16 let vězení.

Obžalovaný své výpovědi několikrát změnil a nabídl dohromady tři verze příběhu. Odmítl, že by Wallovou zavraždil; ta podle něj zemřela nešťastnou náhodou. Přiznal ale, že se těla rozhodl zbavit, rozřezal je a hodil do moře.

Celé Dánsko sleduje finále soudu vraždy novinářky. Proti vynálezci mluví i slova, která vyhledával

Pitva mimo jiné odhalila 14 poranění v oblasti genitálií oběti, což podle prokuratury svědčí o sexuální povaze činu. Příčinu úmrtí novinářky nelze určit s jistotou, ale její plíce vykazovaly rysy mechanického dušení, které mohlo nastat při podřezání nebo udušení oběti.

Peter Madsen.
Dánští policisté pátrají na pobřeží po zbylých částech těla novinářky Kim...

Státní zastupitelství dále uvedlo, že Madsen čin chladnokrevně naplánoval; na palubu si mimo jiné vzal nástroje, které s sebou běžně nevozil - pilu, šroubováky a nože. Těmi údajně Wallovou před zavražděním mučil.

Madsen přibližně čtyřicetitunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus zkonstruoval, a vytvořil tak největší amatérsky postavenou ponorku na světě. Wallová o plavidle psala reportáž a na jeho palubě byla s Madsenem 10. srpna sama.

Wallová studovala na pařížské Sorbonně, na Londýnské ekonomické škole (LSE) a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde získala v roce 2013 magisterský titul v oboru žurnalistiky. Psala mimo jiné pro list The New York Times, The Guardian nebo pro časopis Time.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...