Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za nehodu letadla v Kazani prý může selhání posádky či techniky

Svět

  11:02aktualizováno  15:02
MOSKVA - Ruští vyšetřovatelé považují za nejpravděpodobnější příčinu nedělní nehody ruského boeingu při přistání v Kazani, která si vyžádala 50 mrtvých, chybu pilotů či případné selhání techniky. Novinářům to v pondělí sdělil náčelník vyšetřovatelů dopravních nehod v Povolží Alexandr Poltinin.

Hasiči na místě havárie foto: ČTK

Dříve vyšetřovatelé nevylučovali žádnou verzi: vliv počasí, chybu pilotů, poruchu, problémy s palivem i teroristický útok.

Na místě nehody se v pondělí našly dvě "černé skříňky", zachycující údaje o letu a komunikaci posádky, ale obě jsou podle zdroje Interfaxu silně poškozeny. "Našly se dva záznamníky: datový a řečový. Je ale předčasné sdělovat, v jakém jsou stavu," uvedla Taťjana Anodinová, šéfka Mezistátního leteckého výboru, který v Rusku a postsovětských zemích vyšetřuje letecké nehody.

Letoun se podle náčelníka Poltinina zřítil mezi přistávací dráhu a dráhu určenou pro rolování. Následně vybuchly palivové nádrže a vzplál požár, který se podařilo uhasit až k ránu.

VÍCE ZDE:

Mnoho otázek zůstává

Zahynulo šest členů posádky a 44 cestujících, včetně dvou dívek ve věku 11 a 15 let a dvou cizinek, Britky a Ukrajinky. Mezi oběťmi je i starší ze dvou synů prezidenta autonomního Tatarstánu, šéf republikové tajné služby či manželka známého sportovního komentátora. Během noci se podařilo nalézt všechny mrtvé, některá těla jsou však silně ohořelá. K identifikaci bude třeba analýza DNA.

Poltinin připustil, že není jasné, proč letoun nepřistál hned napoprvé a proč posádka podruhé oblétala letiště. Na otázku, zda piloti hlásili věži nějaké potíže, náčelník jen řekl, že posádka byla ve spojení s letištěm.

Podle Interfaxu posádka asi 500 metrů před začátkem přistávací dráhy ohlásila, že není připravena přistát, a pokusila se odletět na druhý okruh. Ale stroj zavadil o zem a zřítil se. V tu dobu bylo počasí na letišti normální.

Dispečer Kirill Kornišin televizi Rossija 24 řekl, že jeden z pilotů, Rustem Salichov či Viktor Gucul mu hlásil, že letadlo se chystá na druhý oblet letiště. "Řekl, že není v konfiguraci pro přistání. Dal jsem mu kompletní údaje, jak by to mělo normálně vypadat. Potvrdil. Ale neodletěl. Odehrálo se to doslova během pár vteřin," řekl.

Vyšetřovatelé odeslali do Moskvy k testům vzorky paliva a maziv, jakož i zabrali u letecké společnosti Tatarstan všechny dokumenty týkající se technického stavu letounu a přípravy pilotů.

Tatarstán sedmým uživatelem letounu

Experti a zákonodárci, dotazovaní médii, se přiklánějí spíše k verzi o chybě pilotů, údajně bez velkých zkušeností s daným letounem, než o selhání techniky. "Zatím nic není jasné," usoudil naopak Magomed Tolbojev zkušební letec vyznamenaný titulem Hrdina Ruska. K tragédii podle něj mohlo vést množství faktorů a možnou příčinu bude možné zjistit až po rozluštění záznamů z "černých skříněk".

Na místě neštěstí působí komise pod vedením federálního ministra pro mimořádné události a experti na letecké nehody. Letiště zůstává uzavřeno.

Havarovaný letoun poprvé vzlétl v roce 1990. Tatarstán, který si stroj vzal na leasing v roce 2008, byl sedmým uživatelem. Skoro pět let stroj provozovaly Uganda Airlines. Letoun měl v roce 2001 vážnou nehodu v Brazílii, obešla se však bez obětí. Oba piloti podle své firmy létali 21 a 23 let.

Pozůstalí po obětech dostanou dva miliony rublů (1,2 milionu Kč) od pojišťovny. Další milion rublů přislíbila všem rodinám místní vláda.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat