Opětné otevření historicky významné mešity v bosenskosrbské metropoli by se mělo stát symbolem naděje návratu ke kdysi příkladnému mírovému soužití národů a věřících různých náboženství v Bosně a Hercegovině. Nicméně národnostní a náboženské rozdělení trvající v zemi od krvavé války v letech 1992-1995 je stále nepřehlédnutelné. I proto dnes ve městě platí zesílená bezpečnostní opatření a v ulicích hlídkuje na 1000 policistů.
„Ferhadija je mírovým poselstvím všem občanům Bosny a Hercegoviny i celému světu. Není mnoho měst, kde jsou svatostánky všech národů tak blízko sebe. Pokud se zachovají, potrvá i mír a blahobyt,“ prohlásil Davutoglu, který při ceremoniálu promluvil vedle dalších řečníků.
Začátek dlouhé cesty. Bosna a Hercegovina požádala o přijetí do EU |
Turecký premiér poukázal na jedinečný charakter národnostně bohaté Bosny a zdůraznil, že obnovení Ferhadije je „důležité pro pocit svědomí“. „Dnes toto vědomí a svědomí budujeme znovu. A přímými svědky toho, že se toto vědomí opět buduje nejlepším možným způsobem, jsou představitelé všech náboženských společenství - muslimského, katolického, pravoslavného i židovského,“ řekl Davutoglu, který v těchto dnech oznámil, že v čele turecké vlády končí, a do Banja Luky přiletěl přes napjatou politickou situaci ve své zemi.
Proslulou Ferhadiju, či mešitu Ferhada paši, ze 16. století vyhodila do povětří, jak se později ukázalo, skupina Srbů v noci na 7. května 1993. Současně stejným způsobem zničila ještě další dvě mešity ve městě. Stalo se tak v době krvavých střetů mezi srbskými a muslimskými oddíly.
Mluvčí banjaluckého armádního sboru podplukovník Milovan Milutinović tehdy ČTK tvrdil, že pachateli jsou Muslimové (dnes Bosňáci). „Existují nepřímé důkazy, které nasvědčují, že to udělali Muslimové,“ řekl. V této souvislosti vyslovil podezření, že útok byl proveden na základě nařízení, které přišlo „zvenčí“, aby byla získána další záminka k zahraniční intervenci proti Srbům.
Historic mosque Ferhadija in #Banja Luka #BiH rises from rubble, 23 years after it was distroyed pic.twitter.com/V3pGhdWKhG
— Amir Zukic (@AmirZukic) May 7, 2016
Opětná stavba Ferhadije i s více než čtyřicetimetrovým minaretem byla už dokončena v létě 2014. Chyběly však další prostředky na vnitřní vybavení, a proto muselo slavnostní otevření počkat ještě další dva roky. Na financování se podílelo více dárců i ze zahraničí, zejména Turecko, ale například také Německo, Španělsko, USA nebo Katar. Náklady na obnovu byly odhadnuty na 12 milionů bosenských konvertibilních marek (166 milionů korun).
Dnešnímu slavnostnímu otevření muslimského svatostánku přišly podle místních médií přihlížet tisíce věřících. Přítomna je i řada významných zahraničních i domácích činitelů, včetně bosenskosrbského prezidenta Milorada Dodika a premiérky Željky Cvijanovičové i nynějšího předsedy kolektivní hlavy bosenského státu, zástupce bosňácké národnosti Bakira Izetbegoviče a celobosenské vlády Denise Zvizdiče.
Přes napjatou politickou situaci v zemi přiletěl kvůli této události do Banja Luky i předseda turecké vlády Davutoglu.