Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za vraždu makedonských rybářů dostali albánští extremisté doživotí

Svět

  16:31
SKOPJE - Makedonský soud v pondělí poslal na doživotí do vězení šest muslimských extremistů z řad etnických Albánců, kteří stáli za vraždou pěti Makedonců v roce 2012. Zabití makedonských rybářů tehdy v zemi vyvolalo vlnu etnických násilností, které si vyžádaly několik obětí. Odsouzení se proti verdiktu mohou odvolat, uvedl server BalkanInsight.

Místo kde došlo k vraždě - Smilkovské jezero. foto: YouTubeReprofoto

Alil Demiri, Afrim Ismailović, Agim Ismailović, Fejzi Aziri, Haki Aziri a Sami Ljuta byli shledáni vinnými z vraždy, ke které před dvěma lety došlo těsně před pravoslavnými Velikonocemi. Sedmý muž, Rami Sejdi, jehož prokuratura vinila z napomáhání celé skupině, byl nakonec osvobozen. Demiri a Afrim Ismailović se soudního procesu nezúčastnili, protože si odpykávají trest na nelegální držení zbraní v Kosovu.

Šíření strachu

Soudce Ivica Stefanovski k rozsudku uvedl, že pachatelé trestný čin plánovali a oběti byly zavražděny zvláště brutálním způsobem. Střelci po nich pálili ze vzdálenosti půldruhého metru.

Národnostní pnutí v Makedonii

V dvoumilionové Makedonii žije mimo většinového slovanského národa Makedonců a dalších menšin i čtvrtinová albánská menšina. Etnické napětí v zemi doutná od roku 2001, kdy Albánci se zbraní v ruce bojovali za širší práva a větší zastoupení v místních i republikových institucích. Situaci nakonec uklidňovali mezinárodní zprostředkovatelé a dohody všech stran zajistily Albáncům širší práva.

Státní zástupkyně Gordana Geskovská už dříve řekla, že vražda byla teroristickým činem, který pachatelé provedli s úmyslem rozpoutat etnické nepokoje mezi makedonskou většinou a albánskou menšinou. Muži prý chtěli šířit strach ve společnosti a narušit bezpečnost státu.

Obhájce Naser Raufi nicméně i během závěrečné řeči vinu svých klientů odmítl s tím, že nejsou teroristy a s vraždou nemají nic společného. Zpochybnil i důkazy předložené prokuraturou.

Autoři: ,

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč

Mohlo by vás zajímat