15. května 2017 23:10, aktualizováno  23:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za vyděračským virem WannaCry zřejmě stojí KLDR. Naznačují to objevy firem Kaspersky a Symantec

Diktátor z KLDR Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diktátor z KLDR Kim Čong-un. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Vyděračský vir WannaCry, který se od pátku šíří světem a jehož nová varianta „nakazí“ každou sekundu jeden počítač, zřejmě vyvinula skupina Lazarus ze Severní Koreje. Naznačují to stopy, které nyní důkladně zkoumají experti předních počítačových firem Kaspersky Lab a Symantec, napsala agentura Reuters.

Vyděračský virus WannaCry napadl ve 150 zemích světa na 300 tisíc počítačů. Uvedl to v pondělí bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož zasažení uživatelé na výkupném celkem zaplatili méně než 70 tisíc dolarů (1,7 milionu korun).

Virus zabraňuje uživateli v přístupu k infikovanému počítači a vyžaduje zaplatit do tří dnů výkupné 300 dolarů (7200 korun). V případě nezaplacení se částka zdvojnásobuje.

Fotografie obrazovky počítače, který byl napaden škodlivým virem  WannaCry.

Celosvětový útok odnesly počítače nemocnic, bank, obchodů, škol a úřadů, které fungují na starších operačních systémech Windows. Jako první jej odhalil a minimalizoval dvaadvacetiletý Brit vystupující na Twitteru pod přezdívkou MalwareTech, pracující jako bezpečnostní expert v Kalifornii.

Severní Korea má speciální hackerský tým Výbor 121, jehož úkolem je nabourávat světové bankovní ústavy a získávat z nich peníze. Když se minulý rok snažili hackeři „vloupat“ do dvacítky polských bank, nechali za sebou stopu, která odhalila snahy okrást celkem více než stovku organizací z celého světa, včetně České národní banky.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky