14. prosince 2017 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zabiju tě, nemysli si, že nemůžu.‘ Weinstein měl dlouhodobě terorizovat Salmu Hayek

Salma Hayek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salma Hayek | foto: Shutterstock

PRAHA/NEW YORK „Harvey Weinstein byl vášnivý cinefil, bral na sebe rizika, byl to patron filmových talentů, milující otec a monstrum. Po mnoho let byl i mým monstrem.“ Tak začíná Salma Hayek svou dlouhou zpověď o tom, jak ji americký producent psychicky vydíral, sexuálně obtěžoval a dokonce jí i jednou měl vyhrožovat smrtí.

„Myslím, že nic nenáviděl víc, než, než slovo ne,“ napsala herečka Salma Hayek ve své zpovědi pro deník the New York Times o její zkušenosti s Harveym Weinsteinem, hollywoodským producentem, obviněným z mnoha případů sexuálního obtěžování a znásilnění.

Hayek se v době, kdy se seznámila s Weinsteinem, pokoušela natočit film o svém vzoru, malířce Fridě Kahlo. Producenta původně vnímala jako otcovskou figuru, muže, který jí pomůže natočit film o inspirativní postavě, ačkoliv předtím se podílela jen na pár hollywoodských trhácích. Byla o to více překvapená, když na její žádost kývl a řekl ano.

„Netušila jsem, že přišel můj čas říkat ne. Ne otevírání dveří v nočních hodinách. Ne sprchování s ním. Nenechat ho se dívat, jak se sprchuji. Ne nabídkám na masáž. Ne nabídkám orálního sexu. Ne svlékání se s další ženou. Ne, ne, ne, ne … A s každým odmítnutím přišel Harveyho machiavelistický vztek,“ napsala Hayek.

Salma Hayek na předávání Zlatých glóbů.

Salma Hayek na předávání Zlatých glóbů.

Dnes přemýšlí nad tím, že jediné, co ji pravděpodobně zachránilo před znásilněním, bylo její přátelství s Georgem Clooneyem a Quentinem Tarantinem. Weinsteinův hněv vůči Hayek se však v průběhu natáčení stupňoval.

Nutil ji prý změnit směřování filmu, nutil ji k obnaženým scénám. Snažil se ji přesvědčit, že není dobrá producentka a že film Frida není kvalitní.

Weinsteinovo vyhrožování

„Absurdita jeho požadavků sahala od rozběsněného telefonátu uprostřed noci, kdy mě žádal, abych vyhodila svého agenta kvůli boji, který s ním vedl o jiný film, až po to, že mě vytáhl ze zahajovacího galavečera benátského filmového festivalu, který byl poctou Fridě,“ popsala Hayek.

„Rozsah jeho přesvědčovacích taktik začínal u sladkých slov a končil tehdy, kdy při zásahu hněvu řekl děsivá slova: ‚Zabiju tě, nemysli si, že nemůžu.‘“

Weinstein nad ní měl moc a Hayek ve zpovědi přiznává, že si sama přála, „jako člověk se Stockholmským syndromem“ dokázat mu, že je dobrou umělkyní. „V jeho očích jsem nebyla umělkyně, nebyla jsem ani člověk, byla jsem věc. Nebyla jsem nikdo, byla jsem jen tělo,“ napsala herečka.

Herečka Salma Hayeková.
Salma Hayek na festivalu v Cannes

Weinstein jí prý natáčení filmu všemožně komplikoval. V jeden moment jí měl říct, že její scénář a roli nabídl jiné herečce, a pokud v krátkém čase scénář nepřepíše, nesežene 10 milionů dolarů, režiséra a čtyři slavné lidi do vedlejších roli, natáčení nebude.

Hayek se dle jejích slov i toto podařilo splnit. Pomohli jí přátelé i „armáda andělů“. Producent však chtěl ve filmu více nahoty a sex-appealu, nakonec tak donutil Hayek, aby se na natáčení svlékla. 

„Požadoval úplnou frotnální nahotu. Stále žádal více kůže, více sexu. Nebyl žádný prostor pro vyjednávání. Musel jsem říct ano,“ uvedla herečka. Byla si prý jistá, že pokud by se producentovi nepodvolila, film by nikdy nespatřil světlo světa. Tehdy prý poprvé a naposledy v životě zažila nervový kolaps.

Nervový kolaps

„Mé tělo se začalo nekontrolovatelně třást, můj dech se zkracoval a já jsem začala plakat. Brečela jsem a nebyla jsem schopná to zastavit. Všichni byli toho rána překvapení mým stavem,“ popsala herečka.

Zvracela, musela si vzít prášek na uklidnění, díky kterému sice přestala plakat, ale zvracení se zhoršilo. Mezitím na ni čekal celý štáb, který nechápal proč má s nahotou takový problém.

Manželka Harveyeho Weinsteina po šestidenním mlčení oznámila, že podala žádost...

Harvey Weinstein

„Nebylo to protože jsem musela být nahá s další ženou, ale proto, že jsem musela být nahá pro Harveyho Weinsteina,“ vysvětlila Hayek.

I přes všechny potíže, které Wienstein při natáčení způsobil, se podařilo film dokončit. Výsledek se mu však podle vzpomínek herečky nelíbil a vůbec ho nechtěl dát do kin. Nakonec po zkoušce a dobrém hodnocení ustoupil. Snímek byl nakonec kasovním trhákem a přinesl šest nominací na Oscary a dvě vítězství.

Hayek svou výpovědí chtěla říct i svou část příběhu. Díky mnoha ženám před ní i ona dostala sílu a byla schopná mluvit o věcech, které v sobě dlouho potlačovala. Dodává, že takové jednání však bude pokračovat, dokud nebude v Hollywoodu rovnost mezi herci a herečkami.

„Muži sexuálně obtěžovali, protože mohli. Ženy o tom dnes vypovídají, protože v této nové éře konečně mohou,“ popisuje.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz