4. listopadu 2017 1:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚V bytě mi Weinstein vytáhl sukni, sundal si kalhoty a znásilnil mě,‘ říká herečka. Policie chystá zatykač

Paz De La Huerta v roce 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paz De La Huerta v roce 2010. | foto: ČTK/AP

NEW YORK / PRAHA Je o ní známo, že s nahotou a sexscénami ve filmech nemá problém. Herečka Paz de la Huerta však před sedmi lety prožila dvakrát šok, když ji podle jejích slov znásilnil slavný hollywoodský producent Harvey Weinstein. Právě její případ mezi desítkami dalších obvinění by mohl vést k Weinstonově zatčení. „Máme reálný případ,“ řekla newyorská policie, která shromažďuje další důkazy pro vydání zatykače.

Na podzim roku 2010 prožívala Paz de la Huerta vrchol herecké kariéry. Měla za sebou roli v úspěšném francouzském filmu Enter the Void a účinkovala ve slavném gangsterském seriálu HBO Boardwalk Empire. Šestadvacetiletá herečka a modelka, jejíž otec pochází ze španělské šlechty a americká matka pracovala v zemích třetího světa jako odbornice na ženské problémy, se narodila a vyrostla v New Yorku.

V newyorské čtvrti Tribeca, kde žila, se jedné listopadové noci 2010 v jednom baru potkala s Weinsteneim. Znala ho už dlouho, seznámili se při natáčení filmu Pravidla moštárny, kdy bylo De la Huertě 14 let. Od té doby se párkrát viděli a probírali možnou spolupráci.

De La Huerta v roce 2007 na premiéře filmu Rescue Dawn.

De La Huerta v roce 2007 na premiéře filmu Rescue Dawn.

V baru nabídl Weinstein De la Huertě, že ji odveze domů, bydleli totiž ve stejné čtvrti. Nabídku přijala. Když přijeli k bytu, začal na ní naléhat, že zajde ještě nahoru na skleničku. „Když jsme byli uvnitř, začal mě hned líbat a já ho odstrkávala,“ popsala herečka pro Vanity Fair.

Weinstein ji pak znásilnil. „Zatlačil mě na postel, vytáhl mi sukni a sundal si kalhoty. Bála jsem se... Nebyla to vzájemné... Stalo se to velmi rychle... Když skončil, řekl že mi zavolá. Šokovaná jsem zůstala ležet v posteli.“

„Je jako prase“

Druhý útok se odehrál o necelé dva měsíce později. De la Huerta se vrátila z focení, když se u ní objevil Weinstein. Před tím si ale dala několik skleniček. Z Weinsteina měla strach, neustále volal a obtěžoval, i když mu řekla, ať jí dá pokoj. Producent se zase vetřel do jejího bytu a opět ji znásilnil. „Říkala jsem mu stále ne, a když už byl na mně, že tohle nechci. Bylo to nechutné... Je jako prase. Znásilnil mě.“

Harvey Weinstein na 89. ročníku udílení Oscarů.
V současné době De La Huerta točí především nezávislé filmy.

„Pak jsem ležela v posteli a bylo mi špatně.  Podíval se na mne a řekl ‚dám ti roli‘. Poté odešel a víckrát jsem o něm neslyšela. Věděl, že udělal špatnou věc.“ Herečka v té době řekla o útocích ze strachu jen své terapeutce. Ta její slova nyní pro newyorskou policii potvrdila.

De La Huerta od mládí hrála ve filmech a fotila jako modelka.

De La Huerta našla odvahu o znásilněních říct někomu dalšímu až v roce 2014. Svěřila se novinářce Alexis Faithové, která rozhovor nahrála. Na žádost herečky ho ale nikdy nepublikovala. „Když jsem byla mladší, tak jsem se bála, že kdybych něco řekla, tak bych se do problémů dostala já a jemu by se nic nestalo. A nechtěla jsem vypadat jako nějaká děvka.“ Podle zdrojů Vanity Fair poskytla Faithová policii a státnímu zastupitelství nahrávka rozhovoru.

Po podzimu 2010 a prožitých útocích se ocitla De La Huerta v depresi, začala hodně pít a její kariéra upadala. „Byla jsem traumatizovaná. Po tom, co se stalo s Harveym, mi bylo špatně ze mě samotné. Bylo těžké se s tím vypořádat.“

„Máme opravdový případ“

Weinsteina ze sexuálního obtěžování už obvinily desítky žen, případ Paz De La Huerty je však podle CNN výjimečný. Většina ostatních už je totiž promlčených. Newyorská policie (NYPD) v pátek na tiskové konferenci uvedla, že mají důvěryhodné důkazy od neidentifikované ženy, která slavného producenta obvinila ze znásilnění v roce 2010.

„Máme zde opravdový případ,“ řekl šéfdetektiv Robert Boyce. Dodal, že žena se na NYPD obrátila 25. října. Policie teď bude sbírat důkazy, aby mohla pak vydat zatykač. „Právě teď Weinstein není ve státě, proto pro obyvatele New Yorku nepředstavuje nebezpečí. Dál vyšetřujeme,“ dodal Boyce.

Harvey Weinstein v roce 2014 dorazil na předávání Oscarů.

Harvey Weinstein v roce 2014 dorazil na předávání Oscarů.

Podle zdroje CNN z vyšetřování je onou neidentifikovanou ženou právě De La Huerta. „Tohle je ‚nejsilnější‘ případ, který jsme měli,“ řekl zdroj. Podle některých detektivů už mají dokonce dostatek důkazů na vydání zatykače.

Nařčeními z Weinsteinových sexuálních útoků se zabývá i policie v Los Angeles, Beverly Hills a Londýně. Producent se brání tím, že měl s ženami sex vždy po vzájemné domluvě.

„Myslím si, že to co mně, udělal i mnoha dalším ženám a že mu to roky procházelo,“ řekla CNN De La Huerta. „Bylo by teď hezké vidět, že spravedlnost existuje.“

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz