28. ledna 2017 13:50, aktualizováno  14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zabránila policie na Floridě masakru? Dva chlapci chtěli zaútočit ve škole

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Eric Harris (vlevo) a Dylan Klebold na záznamu bezpečnostní kamery při masakru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eric Harris (vlevo) a Dylan Klebold na záznamu bezpečnostní kamery při masakru... | foto: Wikimedia

THE VILLAGES / PRAHA Podle úřadu šerifa chtěli napodobit útok, při kterém ve škole v Columbine v Coloradu zemřelo 12 žáků a učitel. Dva chlapci ve věku 13 a 14 let byli na Floridě zadrženi kvůli přípravě útoku, podle policistů se přiznali.

K útoku mělo dojít v pátek ve floridském městě The Villages ve škole Charter Middle School.

Policie uvedla, že první informace o chystaném útoku se objevily v úterý. Někteří studenti byli podle policie informováni, aby v pátek nechodili do školy. Ve čtvrtek chlapce zadržela policie a při výsleších plánování akce přiznali, napsala agentura AP. Starší z chlapců uvedl, že chtěli napodobit útok z Columbine.

Tehdy 20. dubna 1999 dva náctiletí studenti - Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17), ve škole zastřelili dvanáct studentů a jednoho učitele a zranili dalších 24 lidí. Po útoku oba spáchali sebevraždu. Masakr na Columbine High School je čtvrtým největším masakrem na americké škole v dějinách.

Ani jeden z chlapců neměl ve středu ve škole zbraň, policie je však našla u obou školáků doma. Žáci byli obviněni ze spiknutí ke spáchání vraždy. Motiv ani plánovaného útoku a ni další podrobnosti zatím policie nezveřejnila.

„Jsme vděční těm studentům, kteří byli natolik stateční, aby promluvili o tom, co se doslechli o útoku. Jejich hrdinství možná zabránilo smrtící tragédii a ztrátě životů,“ napsal jen úřad šerifa v prohlášení.

Na to,jak rozpoznat chování které naznačuje, že se žák chystá ke spáchání masakru, upozornila před časem organizace Sandy Hook Promise. Mrazivé video se stalo virálním, viděly ho miliony lidí.

Sandy Hook Promise založily rodiny lidí, kterých se dotkla tragédie ve škole v Newtonu. V pátek 14. prosince 2012 na základní škole Sandy Hook dvacetiletý Adam Lanza zastřelil 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku 6 až 7 let. Předtím ještě doma zabil svoji matku, po činu ve škole spáchal sebevraždu.

  • 20Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz