Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Záchranáři, noví čínští hrdinové

Svět

  7:37
TCHAJ - PEJ - Studenti z Čcheng-tu, kteří vytvořili jednotku a na vlastní pěst se vydali pomáhat lidem z odlehlých vesnic. Mladá policistka kojící sirotky. Vojáci Lidové osvobozenecké armády nasazující život při záchraně lidí uvězněných pod troskami domů. To jsou noví hrdinové Číny, kteří se zrodili po ničivém zemětřesení v provincii S’-čchuan. Svědectví o jejich nezištné pomoci spoluobčanům každý den přinášejí státní noviny i televize a lidé o nich diskutují na internetu.

Záchranářo - noví hrdinové foto: ČTK

Společnost, jež byla státní propagandou dlouho nabádána „učit se od Lej Fenga“, obětavého komunistického vojáka, který zemřel v roce 1962 v pouhých 22 letech, má teď nové vzory. Ty přitom mezi lidmi nacházejí vzhledem k rozsahu nynější katastrofy daleko větší odezvu než příběhy, které v posledních letech strana šířila v podobě filmů, jejichž sledování bylo pro státní zaměstnance a studenty povinné. Byly mezi nimi například snímky o životě vzorné policistky z provincie Che-nan, která zemřela při dopravní nehodě a za svůj život vyřešila více než tisíc případů, nebo o tělesném strážci Mao Ce-tunga, který se stal ztělesněním komunistického hesla „Sloužit lidu“.

Andělé v bílém a kojící hrdinka
Jednou z nových hrdinek Číny se stala osmadvacetiletá policistka Ťiang Min, která při zemětřesení ztratila většinu příbuzenstva včetně své dvouleté dcery. „Přes neštěstí, které ji potkalo, pokračovala ve své práci a dnem i nocí pomáhala zachraňovat ostatní. Její příběh dojal mnoho lidí a v internetových diskusích byla označena za pýchu čínské policie,“ informoval stranický Lidový deník.

 Další policistka - devětadvacetiletá Ťiang Siao-ťüan - se zase pro místní média stala „nejlepší matkou Číny“, když po zemětřesení kojila kromě svého dítěte ještě pět sirotků a další tři děti žen, které během neštěstí utrpěly zranění.

 Média také přinášela příběhy vojáků, kteří se jako první dostali k lidem do zasažených oblastí, a lékařů pracujících bez přestávky, aby zachránili co nejvíce životů. Jedním ze vzorů odvahy se stal armádní pilot Li Siang, který helikoptérou dopravoval potraviny a léky do odříznutých vesnic. „I když bojoval s ostrým větrem, špatnou viditelností a drsným terénem hodil záchranné lano lidem, k nimž by se jinak nikdo nedostal,“ vyzdvihl jeho práci list China Daily.

 Lidový deník se zase zaměřil na zdravotnický personál. „Neodpočinul jsem si již 40 hodin, stejně jsou na tom mí kolegové. Slyšel jsem o dalších otřesech, ale byl jsem příliš zaměstnaný nebo příliš unavený na to, abych je zaznamenal,“ citoval lékaře Wang Šeng-lina.

Ovace sklízí i vláda
 Lékaři a sestry, označovaní za anděle v bílém, se stali oslavovanými hrdiny i během epidemie SARS před pěti lety. Pomoc po zemětřesení v provincii S’-čchuan má však i dalšího hrdinu, který byl tehdy kritizován za snahu epidemii ututlat a za neschopnost rychle jednat: pekingskou vládu.
 „Premiér Wen je můj hrdina!“ a „Čínská vláda není bez chyby, ale zlepšuje se den ode dne“. Takové a podobné příspěvky nyní lidé zasílají na internet. Reagují tak na cestu prezidenta i premiéra do postižených oblastí. Ve videu nazvaném Hrdinové S’-čchuanu, které je dostupné na serveru Youtube, autor na konci vyjadřuje oběma lídrům zvláštní dík.

Slova chvály zaznívají dokonce i z Tchaj-wanu, který má s pevninskou Čínou dlouhodobě pošramocené vztahy. „Zemětřesení zemi sjednotilo pod vládou strany, která je neustále Západem kritizována za porušování lidských práv. Najednou tato kritika zmizela, protože skutečnost, jak rychle a starostlivě premiér Wen Ťia-pao a prezident Chu Ťin-tchao na zemětřesení reagovali, ukázala, jak jim na lidských právech záleží. „Jejich reakce byla v ostrém kontrastu k váhavosti prezidenta Bushe po hurikánu Katrina, nemluvě o chladnokrevné apatii barmské junty po úderu cyklonu Nargis,“ napsal tchajwanský deník The China Post.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!