Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Záhadné zmizení a kult osobnosti. Čínská policie se zmocnila fejetonisty

Svět

  13:08
PEKING - Známý čínský fejetonista Ťia Ťia, který byl od úterý pohřešován, byl zatčen pekingskou policií. Uvedl to v pondělí podle zpravodajského serveru BBC News právník publicisty.

Za známého čínského fejetonistu se postavila i Amnesty International. foto: Amnesty International / Twitter

Podle právníka by zmizení fejetonisty mohlo souviset s publikací otevřeného dopisu prezidentu Si Ťin-pchingovi, jehož autoři vyzvali hlavu státu k rezignaci. Ťia uvedl, že s dopisem nemá nic společného, varoval ale své bývalé kolegy před jeho zveřejněním.

Cítil jsem se hůř než pouliční šlapka, říká básník týraný čínským režimem

Právník Jen Sin uvedl, že fejetonista byl zadržen na letišti v Pekingu minulý týden, když chtěl odletět do Hongkongu.

Dopis vyzývající čínského prezidenta k demisi byl přetištěn tiskovou agenturou Watching, z jejích stránek byl ale následně stažen. Koloval však také na čínských sociálních sítích.

Čínský policista v Hongkongu.
Protestující lepí na zdi zastupitelského úřadu ČLR v Hongkongu fotografie...

Podle serveru BBC News se od minulého týdne pohřešuje i Ou-jang Chung-liang, šéf agentury Watching, kterého prý fejetonista Ťia Ťia varoval. V dopise, jehož autoři se označují za „věrné stoupence komunistické strany“, je prezident Si kritizován za různá politická a hospodářská rozhodnutí, a také za to, že si buduje kult osobnosti.

Sám Ťia, který pravidelně píše pro zpravodajský server Tencent Online a komentuje politické a sociální otázky, tvrdí, že s dopisem nemá nic společného.

Cenzura po čínsku? Mříže. Zadržujeme hongkongské knihkupce, přiznal Peking

Případ Hongkong

Zatčení sloupkaře přichází v době, kdy panují otázky ohledně osudu pěti hongkongských knihkupců a vydavatelů, kteří obchodovali s knihami pojednávajícími o soukromém životě čínských vůdců. Loni byli nahlášeni jako nezvěstní a pak se za nejasných okolností objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Tažení čínské vlády proti kritikům režimu se vystupňovalo poté, co k moci nastoupil stávající prezident Si Ťin-pching. Uvězněny byly desítky aktivistů, novinářů, právníků a dalších osobností.

Autor: