4. září 2013 21:35, aktualizováno  21:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Udeřte na Asada, shodl se výbor amerického Senátu

Syrský prezident Bašár Asad při modlitbě mezi svými blízkými | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský prezident Bašár Asad při modlitbě mezi svými blízkými | foto: Reuters

WASHINGTON Zahraniční výbor amerického Senátu dnes podpořil vojenský úder proti režimu syrského autokrata Bašára Asada. Hlasování předcházely spory o formulaci rezoluce, výhrady měl vlivný republikán John McCain, který žádal rozsáhlejší akci.

O zásahu v Sýrii debatuje také zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu. Následně dokument posoudí ještě plénum obou kongresových komor. Pro rezoluci zvedlo ruku deset senátorů a sedm bylo proti. Text nyní půjde do senátního pléna, které ho obdrží v pondělí.

Mluvilo se o tom, že hlasování nebude

Kvůli komplikacím o formulaci textu někteří senátoři mluvili o tom, že hlasování se nemusí uskutečnit. Republikánský senátor Bob Corker podle serveru usatoday.com dokonce naznačil, že práce senátního výboru se může protáhnout i na víkend. Zákonodárci se ale podle všeho dokázali dohodnout na kompromisním znění rezoluce.

ČTĚTE TAKÉ:


McCain, který stál v čele skupiny odmítající původní formulace, požadoval, aby Spojené státy podnikly více než jen raketový útok a další omezené akce. Mimo jiné chtěl, aby se schvalovaný dokument zmínil i o větší podpoře pro syrskou opozici a aby cílem americké vojenské intervence byla "změna na bojišti" ve prospěch rebelů.

Bude to razantní akce

Mezitím americký ministr obrany Chuck Hagel v zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů prohlásil, že úder nebude "bodnutím špendlíku", ale že půjde o razantní akci, která omezí Asadovy vojenské možnosti. Odhadl, že útok bude stát "desítky milionů" dolarů (stovky milionů korun).

"Uvažujeme o různých nákladech v souvislosti s odlišnými možnosti," řekl Hagel. "Bude to v desítkách milionů dolarů, v takovémto rozsahu." Pentagon dosud žádné odhady nákladů nezveřejnil, mluvčí ministerstva obrany dnes ale podle Reuters řekla, že resort by zřejmě úder financoval ze stávajících zdrojů, takže by o dodatečné přidělení peněz nežádal.

Podle Hagela je "velmi vysoká pravděpodobnost", že Asad opět použije chemické zbraně, pokud Spojené státy nepodniknou žádnou akci, která jasně ukáže nepřijatelnost využívání bojového plynu. S tímto názorem souhlasil i ministr zahraničí John Kerry, který takovou možnost podle Reuters označil za "stoprocentní".

Ze zahraničních výborů poputuje rezoluce do obou komor Kongresu, které by v plénu mohly rozhodnout příští týden.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!