2. dubna 2007 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zajatí Britové: Vnikli jsme do íránských vod

TEHERÁN/LONDÝN Všech patnáct zajatých britských námořníků uznalo, že nezákonně vstoupili do íránských teritoriálních vod. Informoval o tom íránský státní rozhlas. Londýn to od počátku popírá a tvrdí, že vojáci byli v irácké části moře. Brity zadržuje Teherán od předminulého pátku.

Íránská státní televize zároveň dnes odvysílala další, tentokrát němé záběry několika zajatých námořníků. Dosud přinesla záběry čtyř námořníků, tří mužů a jedné ženy, na kterých vojáci říkali, že vnikli do íránských výsostných vod. Londýn to označil za propagandu a nepřijatelnou věc vzhledem k zármutku, který to způsobí rodinám zajatých.

"Íránci vědí, že máme velkou mezinárodní podporu. Odpověděli jsme na jejich nótu a teď čekáme na odpověď. Mnoho věcí se děje v zákulisí," dodal mluvčí britské vlády.

Státní agentura ISNA dnes rovněž napsala, že nedávný obrat v britské politice od "hlučného" přístupu vedl Teherán k tomu, aby neodvysílal záběry všech námořníků. Jaký obrat má na mysli, ale ISNA, ze které citovala agentura Reuters, neuvedla. Na snímcích prý zajatci "vysvětlují podrobnosti okolo svého zatčení v íránských vodách".

Britští námořníci byli kvůli údajnému průniku do íránských vod zajati 23. března. Teherán je od té doby drží na neznámém místě. Londýn už odpověděl na íránskou nótu a obě strany prý začínají jednat.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!