Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Zájem o drůbeží maso na Slovensku prudce klesá

Svět

  12:22
BRATISLAVA/PRAHA - Slovákům přestává chutnat drůbeží maso. Vyděsila je zpráva, že laboratoře potvrdily smrtelně nebezpečný vir H5N1 u mrtvých ptáků nalezených v okolí Bratislavy a Gabčíkova.

Zdravotníci testují mrtvou labuť na přítomnost ptačí chřipky. foto: ČTK

Ve snaze zabránit krachu snižují obchodní řetězce ceny kuřecího, které už beztak bylo nejlevnějším masem na trhu.

Někteří obchodníci zlevnili drůbeží už včera o pět až 15 korun, jiní se zlevňovat chystají. Kilo kuřecího se ve slovenských obchodech dalo včera pořídit za 53 slovenských, tedy asi 40 českých korun. "Panika spotřebitelů se u nás v tomto období projevila. Ani ne tak u konzumních vajec, ale ve spotřebě drůbežího masa," přiznal v rozhovoru pro deník Sme Ivan Gróf, ředitel drůbežářské firmy Hybrav u Nitry.

Podle Grófa klesla po nálezech ptačí chřipky na Slovensku spotřeba kuřecího masa oproti stejnému období minulého roku až o šedesát procent.

Pokles prodeje potvrdil slovenské agentuře TASR i vedoucí supermarketu Billa v Humenném, podle něhož jen za poslední dny spadl prodej drůbežího masa o třetinu.

Ve velmi obtížné situaci jsou majitelé drůbežích farem. "Chovatelé stojí před volbou: zabít, nebo nezabít," tvrdí titulek slovenského deníku Pravda. Před potvrzením výskytu člověku nebezpečného viru H5N1 se větší část zemědělců v postižených oblastech jen s nevolí podvolovala nařízeným opatřením. Nyní se situace změnila. "Jedna část chovatelů zabezpečila svoje chovy podle vydaných nařízení, druhá je začala likvidovat," řekl deníku Jaroslav Vician, šéf regionální veterinární správy v jihoslovenském Senci.

Slovenská vláda slíbila chovatelům v případě, že bude třeba jejich chovy vybít, kompenzace. Ty se však týkají pouze lidí, kteří dodrželi všechna nařízení, v opačném případě si budou muset zaplatit ze svého i vyšetření vzorků zabavené drůbeže, což může přijít až na téměř tisíc korun.

Ve slovenských školách, na hranicích, letištích, železničních a autobusových stanicích se rozeběhla informační kampaň, jak se mají lidé chovat. "Například varujeme, aby se děti nedotýkaly uhynulých ptáků," uvedl slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Dalším problémem, na který v minulých dnech upozornily televizní stanice, je, že slovenští lékaři nejsou schopni rozeznat příznaky tohoto onemocnění u lidí.

Jak uvádí deník Pravda, nejsložitější situace je v zaostalých romských osadách, především u těch, které jsou vzdálené od obcí a v blízkosti vodních ploch s volně žijícím ptactvem.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....