Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
21. ledna 2015 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zakladatel Pegidy se vyfotil jako Hitler. V čele hnutí skončil

Lutz Bachmann jako Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lutz Bachmann jako Adolf Hitler | foto: Handelsblatt.comLidovky.cz

BERLÍN Zakladatel německé organizace Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) Lutz Bachmann ve vedení hnutí končí. Bachmann tak reagoval na kritiku, která se na něj snesla poté, co na Facebooku zveřejnil svou fotografii s typickým hitlerovským knírkem, patkou a úsečným pohledem.

O Bachmanna, kterého provází sporná minulost, se v současné době zajímají vyšetřovatelé kvůli urážkám na adresu žadatelů o azyl.

„Ano, jako předseda končím,“ řekl Bachmann Bildu. Už předtím německé zpravodajské servery s odvoláním na zdroje uvnitř Pegidy spekulovaly, že zakladatel hnutí bude muset odejít. Jeho snímek v nalíčení připomínajícícm nacistického diktátora Adolfa Hitlera, o němž Bachmann mluvil jako o legraci, totiž pobouřil další významné představitele Pegidy.

ČTĚTE TAKÉ:

„Fotku jsem udělal u holiče při příležitosti vydání satirické audioknihy Už je tady zas,“ uvedl dříve během dne Bachmann. „Člověk si ze sebe musí také udělat legraci,“ dodal. Zmíněná kniha Timura Vermese vypráví o životě nacistického diktátora Adolfa Hitlera, který se po desetiletích spánku probudí v současnosti.

Nalíčit se jako Hitler může jen nácek nebo idiot

Rene Jahn, který dosud vystupoval jako Bachmannův zástupce, vyjadřoval nad snímkem pobouření. „S ničím takovým nechci nic mít,“ prohlásil. „Tady jde o celé hnutí a ne jen o jednoho člověka,“ doplnil Jahn. Už před oznámením Bachmannovy rezignace řekl, že se dnes večer sejde vedení hnutí, aby z chování zakladatele Pegidy vyvodilo příslušné důsledky.

„Kdo se v politice nalíčí jako Hitler, je buď naprostý idiot, nebo nácek,“ prohlásil německý vicekancléř a sociálnědemokratický předseda Sigmar Gabriel.

ČTĚTE TAKÉ:

Desítky tisíc Němců demonstrovaly proti islámu nebo proti Pegidě (snímek z...

Desítky tisíc Němců demonstrovaly proti islámu nebo proti Pegidě.

Bachmann, který je kvůli výhrůžkám pod policejní ochranou, o sobě tvrdí, že není rasista a že odmítá jakýkoli radikalismus. „Měl jsem tureckého svědka (na svatbě) a mám mnoho muslimských přátel,“ vysvětluje. Přesto ho státní zastupitelství v Drážďanech vyšetřuje kvůli možnému podněcování nenávisti. Objevily se totiž jeho údajné komentáře z loňského září, ve kterých běžence a azylanty označil za špinavou pakáž či lůzu. Zda je Bachmann skutečně napsal, ale není jasné.

Bachmann má podle německých médií za sebou poměrně pestrou minulost, v níž nechybí opakované zatčení pro různé trestné činy a útěk před zákonem do Jihoafrické republiky. Ačkoli se v Africe skrýval pod falešnou identitou, byl brzy zadržen a dopraven do německého vězení. Podle serveru Tagesschau strávil Bachmann za mřížemi celkem tři roky a později byl dvakrát přistižen s dávkou kokainu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...