Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protimuslimské nálady v Česku mohou být i prospěšné, tvrdí orientalista

Bronislav Ostřanský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bronislav Ostřanský | foto: Česká pozice

PRAHA Facebooková stránka „Islám v České republice nechceme“ zaznamenala prudký nárůst popularity. Ve společnosti sílí protimuslimské nálady. Orientalista Bronislav Ostřanský považuje za nebezpečné to, že desetitisíce lidí tráví svůj volný čas podněcováním k nenávisti. Pro server Lidovky.cz však uvedl, že to paradoxně může přispět k veřejné debatě týkající se svobody slova.

Lidovky.cz: Facebookové stránce Islám v České republice nechceme narostl ve dnech bezprostředně po útoku na redakci Charlie Hebdo počet příznivců o téměř 9 000, což je ve srovnání s dřívějším tempem růstu skok o téměř 700%. Považujete to za příznak radikalizace společnosti?
Já považuju za problém samu existenci té stránky. Že desetitisíce lidí tráví svůj volný čas tím, že podněcují nenávist. Oni sami sice deklarují, že nic takového nedělají, ale když se na ty stránky podíváte, tak to je velmi hrubozrnné štvaní. A to, že naroste počet příznivců, to se bohužel dalo očekávat. Ta hrozná tragédie ve Francii se nemohla neodrazit. Souvisí s tím i to, co se děje kousek od našich severních hranic, myslím hnutí Pegida (Pegida je německé protimuslimské hnutí, které pořádá demonstrace a kritizuje některé kroky vlády, např. přestavbu budov na ubytovny pro muslimy nebo výzvu zpívat o Vánocích kromě koled i islámské písně. Od loňského října pravidelně organizuje protestní pochody, kterých se účastní tisíce lidí. Čelní němečtí politici včetně Angely Merkelové považují hnutí za xenofobní a podněcující nenávist - pozn. red).

ČTĚTE TAKÉ:

Možná je to ale paradoxně dobře, že jim tak narostl počet příznivců (nedávno přesáhl hranici 100 000 lidí - pozn. red), protože se konečně rozproudí debata na téma co je přípustné, a co už není. Debata na téma svoboda projevu versus podněcování k nenávisti už tady byla milionkrát v různých souvislostech, například v souvislosti s kauzou White media (White media je skupina lidí, kteří štvavými výroky a videomateriálem brojí proti multikulturalismu, anti-rasismu, lidským právům, homosexualitě, feminismu nebo integraci menšin - pozn. red.), ale vždycky to zapadlo. Takže pokud současné dění rozproudí debatu, kde končí svoboda slova a kde začíná podněcování k nenávisti, tak to bude jenom dobře. 

Lidovky.cz: Může taková stránka někoho skutečně inspirovat k násilným činům? Zveřejnila například lokace a počty mešit a muslimských modliteben v Česku...
Potenciální riziko tam je. Administrátoři, kteří to provozují, jsou vzdělaní lidé. Třeba pan docent Konvička (Martin Konvička je přednášející na katedře zoologie přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity - pozn. red.), to je ve svém oboru uznávaná kapacita, zkušený a vzdělaný člověk. Takže nepředpokládám, že někdo z těchto organizátorů by udělal nějaký exces jako třeba hodil prasečí hlavu do mešity nebo někoho fyzicky napadl. Já se obávám něčeho jiného. Ty stránky navštěvuje množství méně inteligentních, mladších, horkokrevnějších lidí - z toho plyne potenciální riziko. I vzhledem k tomu, jaký slovník používají.

Lidovky.cz: Mezi lidmi se často objevuje myšlenka, že nejde o válku proti terorismu, ale o válku mezi Evropou a islámskou kulturou. Souhlasíte s tím?
Ne, to je spirála nenávisti. Ty tragédie, co se v nedávné době staly, samozřejmě navýší už tak velké obavy z islámu a už tak dost velký hněv vůči muslimům. To znamená, že lidé budou odsuzovat muslimy všechny bez rozdílu, což do náruče radikálů nažene i ty, kteří by chtěli bezproblémové soužití. Většina umírněných muslimů se stává rukojmím těchto fanatiků. Existuje jediné řešení. Řada odborníků ho už zmiňovala a není jim dostatečně nasloucháno. Je třeba uplatňovat selektivní přístup. Muslimům, kteří chtějí mírumilovné soužití, nabídnout podanou ruku, a vůči extremistům postupovat naopak tvrdě.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Na internetu se v nedávné době strhla hysterie proti Halálu. Podle administrátorů stránky Islám v Česku nechceme jej umírnění muslimové nejedí a slouží primárně k financování radikálních muslimů.
To je lež. Oni si spoustu věcí přikrášlují. Například že skutečně umírněná muslimka nenosí šátek, že to je znak fundamentalismu. To je naprostý nesmysl. Problém je, že to po nich pak opakovala spousta aktivistů a dokonce jsem to našel i v novinách. Halál je označení, že jídlo je v pořádku z hlediska dietických zásad islámu. Takže to je relevantní pro jakéhokoli muslima, ať už je to fousatý radikál nebo liberální intelektuál.

Lidovky.cz: Předseda Muslimské Unie Muhamed Abbas na sebe v posledních dnech strhl pozornost kontroverzními výroky v médiích. Tvrdil například, že útok na redakci Charlie Hebdo může být konspirace západních tajných služeb, obhajoval kamenování a tvrdil, že Islámský stát je napojen na CIA nebo Mossad a jeho chalífa je americký agent. Neškodí takové výroky muslimské obci?
Já se domnívám, že vystoupení pana Abbase jsou ne vždy šťastná. Vyjádření, která volí, dělají muslimům v České republice medvědí službu.

Reakce iniciativy Islám v ČR nechceme

Reakce tiskového mluvčího iniciativy Islám v ČR nechceme Artura Fišera na tvrzení Bronislava Ostřanského, týkající se podněcování k nenávisti:

„Iniciativa Islám v ČR nechceme, má za cíl informovat lidi o nebezpečí, která nutně přichází s islámem a snaží se postavit mimo zákon s naším právním řádem a LZPS neslučitelné prvky islámské víry a práva šaría. Prosazujeme také výběrovou imigraci a nezměkčování imigrační politiky.“

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!