Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žalobce stáhl obvinění proti Straussi-Kahnovi

Dominique Strauss-Kahn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominique Strauss-Kahn | foto: Reuters

NEW YORK Newyorský prokurátor v případu bývalého výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna obviněného ze sexuálního útoku na hotelovou pokojskou navrhl soudci, aby případ odložil.

Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na soudní dokumenty.

O pravděpodobném odložení případu informovala již dříve newyorská média, podle nichž byla hlavním důvodem nedůvěryhodnost dvaatřicetileté pokojské Nafissatou Diallové, která opakovaně lhala o své minulosti.

Diallová se dnes spolu se svým advokátem Kennethem Thompsonem ve 21:00 SELČ zúčastnila asi desetiminutové schůzky s prokurátory, na níž měla být informována o odložení případu. Krátce poté prokurátoři odložení případu oficiálně navrhli.

VÍCE K PŘÍPADU

Strauss-Kahn má znovu před soudem stanout v úterý. Podle Reuters by ale po dnešním rozhodnutí prokuratury mohlo být toto stání pouhou formalitou.

Právníci Diallové se dnes proti odložení případu rozhodli bojovat i za pomoci žádosti soudci, aby odvolal stávajícího státního zástupce a jmenoval zvláštního prokurátora. Podle odborníků citovaných Reuters má však tato nepříliš obvyklá žádost jen malé šance na úspěch.

Diallová dvaašedesátiletého Strausse-Kahna obvinila, že ji neurvale sexuálně napadl a přinutil k orálnímu sexu. Strauss-Kahn to popírá.

Bezprostředně po incidentu byl zadržen. Později byl na kauci propuštěn, ale nesmí opustit USA. Pokud by byl v případném soudním procesu shledán vinným, mohl by být odsouzen k mnohaletému žaláři. Kvůli incidentu odstoupil z vedení MMF a zřejmě přišel o šanci kandidovat příští rok na francouzského prezidenta.

NEWYORSKÁ KAUZA STRAUSSE-KAHNA

Hlavní události v kauze bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna, který byl obviněn z pokusu o znásilnění:

14. května - Americká policie vzala do vazby šéfa MMF a podle průzkumů favorita prezidentských voleb ve Francii v příštím roce Dominiqua Strausse-Kahna (DSK) kvůli obvinění, že sexuálně napadl pokojskou v luxusním manhattanském hotelu. DSK byl zadržen na newyorském letišti Johna Kennedyho, odkud měl odletět do Paříže. Pokojská, kterou údajně nutil k orálnímu sexu, byla s drobnými zraněními převezena do newyorské nemocnice.

15. května - Newyorský žalobce obvinil DSK z pokusu o znásilnění, z omezování osobní svobody a ze sexuálně motivovaného trestného činu.

16. května - Newyorský soud odmítl propustit DSK na kauci.

17. května - DSK byl převezen z policejní cely do věznice na newyorském ostrůvku Rikers.

18. května - Deník New York Post napsal, že údajná oběť DSK, dvaatřicetiletá žena původem z Guineje, je možná nakažená virem HIV. Bratr údajné oběti zdůraznil, že jeho sestra je zbožná muslimka a nesvádí muže.

19. května - DSK rezignoval na funkci šéfa MMF. Americká justice se ho krátce poté rozhodla postavit před soud kvůli obvinění ze sexuálního napadení pokojské, za což hrozí až 25 let vězení. Soudce ho propustil na kauci milion dolarů do domácího vězení.

25. května - DSK musel kvůli stížnostem sousedů změnit adresu, umístěn byl ve vile v newyorské čtvrti Tribeca.

6. června - DSK stanul před soudem v New Yorku, kde podle očekávání uvedl, že je nevinen.

1. července - Newyorský soudce propustil DSK z domácího vězení a rozhodl, že dostane zpět kauci. Z USA ale francouzský politik odjet nesměl, jeho cestovní doklady zůstaly v amerických rukou.

5. července - Trestní oznámení pro pokus o znásilnění v roce 2003 podala na DSK ve Francii francouzská novinářka a spisovatelka Tristane Banonová.

8. července - Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování v kauze Banonové.

8. srpna - Právníci pokojské newyorského hotelu Sofitel Nafissatou Diallové podali na DSK žalobu o odškodnění.

22. srpna - Newyorský prokurátor požádal soudce, aby případ obvinění DSK ze sexuálního útoku na hotelovou pokojskou v New Yorku odložil; důvodem je prý nedůvěryhodnost údajné oběti.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...