Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalujte prezidentku, pryč s korupcí, volal milion Brazilců v ulicích

Svět

  7:09
SAO PAULO/RIO DE JANEIRO - Až milion lidí se v neděli po celé Brazílii účastnilo protestních pochodů proti stagnující ekonomice, rostoucím cenám a korupci. Demonstranti také požadovali, aby byl zahájen proces ústavní obžaloby levicové prezidentky Dilmy Rousseffové, kterou podezírají ze zneužití pravomocí. Protesty jsou ale podle televizních záběrů většinou poklidné.

Až milion Brazilců vyšlo do ulic kvůli stagnující ekonomice, rostoucím cenám a korupci. foto: Reuters

Protestní pochody se konají v době, kdy se Brazílii nedaří překonat ekonomickou a politickou krizi a vrátit se k hospodářskému růstu, který se zastavil v roce 2011. Tehdy se Rousseffová poprvé ujala úřadu.

Nejvíce demonstrantů je hlášeno ze Sao Paula, kde se jich podle agentury AFP sešlo asi 580 000. Vysoká je účast i v Riu de Janeiro a v hlavním městě Brasília. Demonstrace se konají ve více než sedmi desítkách měst po celé zemi, asi 15 000 lidí bylo také u slavné pláže Copacabana.

Dilma Rousseffová
„Dost!“ Demonstranti viní prezidentku ze zneužití pravomocí.

Stagnace a skandály

Rousseffová se před třemi měsíci ujala již podruhé úřadu prezidentky a není pravděpodobné, že by se chystala rezignovat nebo jí hrozilo obvinění ze zneužití pravomocí, po kterém volá mnoho jejích odpůrců. Těm se nelíbí pět let ekonomické stagnace a korupční skandál ve státní energetické společnosti Petrobras. Ten je považován za vůbec největší případ korupce v dějinách Brazílie.

Nedělní protesty jsou převážně poklidné, na rozdíl od masivních demonstrací v roce 2013, kdy Brazilci protestovali proti vysokým výdajům v souvislosti s konáním fotbalového mistrovství světa v roce 2014.

Mnoho ekonomů očekává, že Brazílie se letos propadne do recese. Míra inflace je na desetiletém maximu a místní měna real klesla v letošním roce k dolaru o více než 22 procent.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat