Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žalujte prezidentku, pryč s korupcí, volal milion Brazilců v ulicích

Svět

  7:09
SAO PAULO/RIO DE JANEIRO - Až milion lidí se v neděli po celé Brazílii účastnilo protestních pochodů proti stagnující ekonomice, rostoucím cenám a korupci. Demonstranti také požadovali, aby byl zahájen proces ústavní obžaloby levicové prezidentky Dilmy Rousseffové, kterou podezírají ze zneužití pravomocí. Protesty jsou ale podle televizních záběrů většinou poklidné.

Až milion Brazilců vyšlo do ulic kvůli stagnující ekonomice, rostoucím cenám a korupci. foto: Reuters

Protestní pochody se konají v době, kdy se Brazílii nedaří překonat ekonomickou a politickou krizi a vrátit se k hospodářskému růstu, který se zastavil v roce 2011. Tehdy se Rousseffová poprvé ujala úřadu.

Nejvíce demonstrantů je hlášeno ze Sao Paula, kde se jich podle agentury AFP sešlo asi 580 000. Vysoká je účast i v Riu de Janeiro a v hlavním městě Brasília. Demonstrace se konají ve více než sedmi desítkách měst po celé zemi, asi 15 000 lidí bylo také u slavné pláže Copacabana.

Dilma Rousseffová
„Dost!“ Demonstranti viní prezidentku ze zneužití pravomocí.

Stagnace a skandály

Rousseffová se před třemi měsíci ujala již podruhé úřadu prezidentky a není pravděpodobné, že by se chystala rezignovat nebo jí hrozilo obvinění ze zneužití pravomocí, po kterém volá mnoho jejích odpůrců. Těm se nelíbí pět let ekonomické stagnace a korupční skandál ve státní energetické společnosti Petrobras. Ten je považován za vůbec největší případ korupce v dějinách Brazílie.

Nedělní protesty jsou převážně poklidné, na rozdíl od masivních demonstrací v roce 2013, kdy Brazilci protestovali proti vysokým výdajům v souvislosti s konáním fotbalového mistrovství světa v roce 2014.

Mnoho ekonomů očekává, že Brazílie se letos propadne do recese. Míra inflace je na desetiletém maximu a místní měna real klesla v letošním roce k dolaru o více než 22 procent.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...