Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Zamýšlený zásah USA v Sýrii ostře rozděluje mezinárodní společenství

Svět

  14:38
Zatímco Barack Obama čeká na schválení vojenské intervence v Sýrii Kongresem, významní hráči světové politické scény zaujímají k plánovanému americkému zásahu vyhraněná stanoviska. Podle Ruska a Číny není vojenská intervence namístě, naopak Izrael volá po razantním zákroku. Na straně USA zůstává Francie a přidalo se Turecko, zásah podpořila rovněž Liga arabských států.

V sobotu Obama sice oznámil, že by USA měly podniknout vojenskou akci, zároveň však požádal o její schválení Kongres. foto: ČTK

Francouzská účast na zásahu je pouze v rukách prezidenta

Francouzský prezident François Hollande čelí sílícímu tlaku opozičních politiků, kteří prosazují, aby účast Francie v nadcházejícím úderu projednal parlament, podobně jako například ve Velké Británii nebo právě ve Spojených státech.

Ústava však Hollandovi umožňuje, aby armádě intervenci v zahraničí nařídil zcela podle vlastního uvážení. Ze zákona má totiž povinnost parlament o svém rozhodnutí pouze informovat. Schválení vojenské mise volenými zástupci je potřeba jen pokud by se úder protáhl na více než čtyři měsíce.

ČTĚTE VÍCE:

Plánovaná středeční debata v parlamentu hlasování o syrské otázce prozatím nezahrnuje a je tak pouze jakýmsi zdvořilostním gestem, upozorňují představitelé francouzské opozice. Poté, co , navíc ve Francii sílí komentáře, které zemi pasují do role hlavního spojence USA v nadcházejícím konfliktu.

Množící se spekulace o jednostranném zásahu Francie bez účasti USA však ministr vnitra Manual Valls odmítá: "Francie nemůže jednat osamoceně. Musí zde vzniknout koalice," řekl.

Opozice naopak čím dál hlasitěji požaduje hlasování v parlamentu: "Myslím, že v současné situaci nemůže jít Francie do války bez podpory parlamentu," prohlásil François Fillon, bývalý premiér a člen pravicové strany UMP.

Nynější lídr UMP Jean-François Copé k tomu dodal, že si Francie musí s rozhodnutím počkat na zjištění inspektorů OSN, kteří v Sýrii použití chemických zbraní vyšetřují. "Syndrom zásahu v Iráku je v našich myslích stále přítomný," dodal. Poslední průzkum veřejného mínění nadto zjistil, že 64 % Francouzů s případnou účastní své země na úderu nesouhlasí.

Zastánci zásahu nicméně upozorňují, že ani Nicolas Sarkozy své rozhodnutí podpořít útok na Libyi v roce 2011 s parlamentem nekonzultoval. 

V Izraeli panují obavy

Ačkoli se izraelská vláda k Obamově rozhodnutí nechat si úder v Sýrii odsouhlasit Kongresem oficiálně dosud nevyjádřila, někteří její představitelé už vyjádřili znepokojení nad tím, zda budou Spojené státy v případě útoku i nadále schopny plnit roli "světového ochránce" před vzrůstající hrozbou íránského jaderného programu.

"Americká váhavost a pokrytectví zbylého světa potvrzuje naše obavy, že když přijde na obranu naší bezpečnosti, Izrael se nemůže spolehnout na sliby jiných, ale musí být připraven bránit své vlastní zájmy osamoceně," řekla Avi Wortzmanová, náměstkyně ministerstva školství.

Ministr obchodu Naftali Bennett napsal, že mezinárodní reptání a váhavost ohledně Sýrie jen potvrzuje, že se Izrael nemůže spoléhat na nikoho jiného než sám na sebe. "Od Mnichova 1938 po Damašek 2013 se vůbec nic nezměnilo. Tohle je lekce, kterou bychom si měli vzít z událostí v Sýrii".

Erdogan zásah schvaluje, Turci protestují

Na istanbulském náměstí Taksim se v neděli sešly stovky protestujících, aby spojeni rukama do jednoho řetězu mlčky vyjádřili nesouhlas se záměrem zaútočit na vybrané strategické cíle režimu Bašára Asada.

"Přišla jsem, abych podpořila mír v Turecku i jinde ve světě," řekla účastnice shromáždění Seda Kalemová. "Samozřejmě vím, že to, co dělá Asad je špatné, ale naše vláda se mýlí, když podporuje další násilí. Doufám, že Spojené státy ještě své stanovisko přehodnotí. Věřím, že nadešel čas míru," dodala. Navzdory pokojnému protestu zasahující policie po několika hodinách lidský řetěz přetrhla.

Od začátku syrské krize, která vypukla na počátku roku 2011, stálo Turecko v popředí hlasitých kritiků prezidenta Bašára Asada. O víkendu pak turecký premiér Recep Erdogan jasně vyslovil svoji plnou podporu připravovanému americkému útoku: "OSN je paralyzována. Proto jsme se rozhodli jednat. Zásah by měl proběhnout prostřednictvím koalice ochotných. Čas činů nadešel," prohlásil.

Putin: "Použití chemických zbraní je nesmysl"

Rusko od počátku zveřejnění Obamova záměru intervenci jednoznačně odmítá. Prezident Vladimír Putin už dříve označil použití chemických zbraní vládou Asada za "absolutní nesmysl". Ruský deník Izvestia napsal, že americký prezident připravovaným úderem poškozuje svou reputaci jak doma, tak v zahraničí.

VÍCE ZDE:

Alexej Puškov, předseda mezinárodního výboru státní Dumy poté v neděli uvedl, že Obama se rozhodnutím nechat celý zásah schválit Kongresem snaží upevnit politickou pozici a získat na svou stranu evropskou veřejnost.

Informace USA a jejich spojenců o použití chemických zbraní v Sýrii jsou podle Rusů "absolutně nepřesvědčivé". Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova důkazy, které Moskvě poskytl Washington, podle šéfa ruské diplomacie neobsahují nic konkrétního. "Ukázali nám jakési dokumenty, které neobsahovaly nic konkrétního - žádné geografické koordináty, žádná jména, žádné důkazy o tom, že vzorky odebrali profesionálové," řekl Lavrov v přednášce na Moskevském státním ústavu mezinárodních vztahů (MGIMO).

Americké dokumenty podle ruského ministra "neobsahovaly vůbec žádný komentář k faktu, že experti vážně zpochybňují videozáznamy putující po internetu". "Když jsme požádali o podrobnosti, bylo nám sděleno, že všechno je tajné a nemohou nám nic ukázat," dodal.

Čína varuje před jednostrannou vojenskou akcí

Čínu přípravy na jednostrannou vojenskou akci v Sýrii "vážně znepokojují." Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Chunga Leje je Peking proti jakémukoli užití chemické munice a podporuje nezávislé a objektivní vyšetřování OSN. Než skončí, měly by se všechny strany zdržet jakýchkoli závěrů. Čínu podle mluvčího vážně znepokojují přípravy "některých zemí" na vojenský zásah v Sýrii.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jakákoli akce mezinárodního společenství by měla vycházet ze zásad Charty OSN a základních norem mezinárodních vztahů," prohlásil Chung Lej. Jedině tak lze podle něj předejít dalším komplikacím v řešení syrské krize a vyhnout se "další katastrofě na Blízkém východě".

Papež František vyzývá ke klidu zbraní

Vatikán se ústy pontifika snaží apelovat na řešení konfliktu prostřednictvím mírového dialogu. "Neexistuje násilí, které by vedlo k míru," provolal papež František během sobotního požehnání na Svatopetrském náměstí. "Současným násilím v Sýrii jsem hluboce zasažen," řekl a jasně odsoudil použití chemických zbraní proti civilistům.

"Naše skutky budou souzeny bohem a samozřejmě také dějinami, před kterými není úniku. Naléhám na mezinárodní představitele, aby učinili vše, co je v jejich silách k prosazení míru v Sýrii pomocí dialogu a vyjednávání," uzavřel své poselství papež.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!