Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Západ viní Čínu z kybernetické sabotáže. ‘Nájemní hackeři’ údajně napadli i Microsoft

Národní stadion v Pekingu. Čínská komunistická strana slaví sto let od založení. (28. června 2021) foto: Reuters

Washington/Brusel - Spojené státy, Evropská unie a Británie v pondělí vznesly obvinění proti Číně v souvislosti s nedávnými hackerskými útoky včetně rozsáhlé kampaně, která využila zranitelnosti e-mailového systému společnosti Microsoft. Americký prezident Joe Biden prohlásil, že za útoky sice nestojí přímo Peking, ten však podle něj poskytuje však hackerům ochranu.
  17:37aktualizováno  19:05

Prezident Zeman navštíví příští rok Čínu. Oznámil to po telefonátu se Si Ťin-pchingem

Americká vláda uvedla, že Čína využívá „nájemné hackery“, kteří provádějí útoky pro stát vedle aktivit pro vlastní obohacení. Londýn a Brusel hovoří o nezodpovědném počínání Pekingu a vyzývají jej ke změně přístupu.

Útok vedený skrze produkt Microsoft Exchange Server zasáhl na začátku roku desetitisíce počítačů v řadě různých zemí včetně Česka. Problém se dotkl mimo jiné pražského magistrátu nebo českého ministerstva práce a sociálních věcí. Podle Microsoftu za ním stála skupina čínských hackerů označovaná jako „Hafnium“, která údajně v lednu pronikla do e-mailových serverů úřadů i firem.

Nyní označily Čínu za původce incidentu i západní lídři, přičemž USA a Británie jej spojují přímo s čínským ministerstvem státní bezpečnosti. „Ministerstvo státní bezpečnosti ČLR vytvořilo funkční systém zločineckých hackerů, kteří škodí lidem a organizacím po celém světě. Dnes se přidáváme ke spojencům a partnerům, abychom na toto nezodpovědné chování upozornili,“ uvedl mluvčí americké diplomacie Ned Price.

„Rozumím tomu tak, že čínská vláda, podobně jako ta ruská, je (kyberútoky) sama neprovádí, ale chrání ty, kteří za nimi stojí,“ řekl později Biden novinářům. Dodal, že vyšetřování kybernetických kampaní pokračuje, přičemž v úterý o nich zřejmě dostane podrobnou zprávu.

Podle britského ministra zahraničí Dominica Raaba zjištění kolem útoku na Microsoft Exchange Server ukazují „lehkovážný, ale známý vzorec chování“. Čínskou vládu vyzval, aby ukončila „systematickou kybernetickou sabotáž“.

Horší než Suez: obří přístav v Číně přišel o dělníky, světu hrozí další vlna zdražování i nedostatek zboží

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení hovoří o „škodlivých kybernetických aktivitách vedených z území“ Číny. Podobně jako spojenci zmiňuje kromě útoku na e-mailové servery i další incidenty, „které cílily na vládní instituce a politické organizace v EU a v členských zemích“. „Tyto aktivity lze spojit s hackerskými skupinami známými jako APT 40 a APT 31 a byly vedeny z čínského území s cílem krádeže duševního vlastnictví a špionáže,“ uvedl Borrell.

Podle deníku The New York Times (NYT) představují pondělní oznámení první případ, kdy Washington obviňuje Peking z najímání kriminálních skupin za účelem vést rozsáhlé hackerské útoky. Pro Británii je to podruhé, co její vláda veřejně spojila Čínu s konkrétním kybernetickým incidentem, napsala na twitteru reportérka britské televize Sky News.

Agentura AP podotýká, že připisování viny ze strany USA není spojené s žádnými sankcemi. Vláda ale i samotné oznámení v tomto směru vnímá jako důležité, uvedl nejmenovaný vysoce postavený činitel. „Nevylučujeme další kroky, abychom dohnali Čínu k odpovědnosti,“ dodal.

Ani šéf unijní diplomacie se ve svém komuniké nezmiňuje o protičínských sankcích a zůstává u výzvy, aby se Čína držela mezinárodních norem a aktivity hackerů potlačovala. List NYT tento odsudek v podání EU hodnotí jako neobvyklý, „protože většina členských zemí se dosud zdráhala veřejně kritizovat Čínu, která je významným obchodním partnerem“.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...