Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prezident Zeman navštíví příští rok Čínu. Oznámil to po telefonátu se Si Ťin-pchingem

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci spolu s rakouským prezidentem Alexanderem van der Bellenem. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Prezident Miloš Zeman v roce 2022 navštíví Čínu. Pražský hrad to oznámil po dnešním Zemanově telefonátu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Hovořili spolu také o ekonomické spolupráci. Si Ťin-pching podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka považuje ČR za klíčového partnera v rámci Evropské unie.
  13:21aktualizováno  17:21

Vyjádřil také Česku solidaritu v souvislosti s nedávným tornádem. Agentura Nová Čína si ve své zprávě o rozhovoru prezidentů všimla mimo jiné Zemanova blahopřání ke 100. výročí založení Komunistické strany Číny a přání úspěchů Číně pod vedením Sia.

Telefonát se podle Hradu uskutečnil z iniciativy čínského prezidenta. „Prezident ČLR vyjádřil solidaritu s Českou republikou a jejími občany v souvislosti s nedávným zničujícím tornádem,“ uvedl k rozhovoru české a čínské hlavy státu Ovčáček. Tématem rozhovoru byly také konkrétní aktivity při rozšiřování ekonomické spolupráce mezi oběma státy.

„Při uplynulých návštěvách si prezidenti vyměnili darem stromy. Prezident republiky věnoval čínskému protějšku jabloň. V telefonátu se prezidenti ujistili, že oba stromy dobře rostou,“ dodal Ovčáček.

Města brutálně postižená tornádem volila Zemana, tweetoval novinář ČT. Rozlítil Hrad

Zeman čínskému protějšku potvrdil, že plánuje v roce 2022 navštívit Čínu. Pokud by se cesta uskutečnila, byla by to již šestá Zemanova návštěva v této zemi ve funkci prezidenta. Naposledy v Číně byl v dubnu 2019. Cestu plánoval i loni, chtěl se zúčastnit summitu 17+1. Setkání představitelů střední a východní Evropy a Číny ale bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo a konalo se nakonec až letos přes video.

Agentura Nová Čína ve své zprávě informaci o Zemanově návštěvě Číny příští rok nezaznamenala. Zato napsala, že český prezident „upřímně poblahopřál ke 100. výročí založení KS Číny“ a že Číně „popřál další úspěchy pod vedením Si Ťin-pchinga“.

Pokud jde o vztahy Pekingu s Bruselem, čínský prezident podle agentury uvedl, že doufá, že česká strana „bude hrát aktivní roli při posilování dialogu a spolupráce mezi Čínou a EU a při dosahování výhod pro obě strany“.

V souvislosti s nedávným summitem 17+1 zemí střední a východní Evropy s Čínou dal Si podle čínské tiskové agentury najevo očekávání, že se podaří závěry vrcholné schůzky postupně naplnit. Doufá také, že „česká strana bude s Čínou spolupracovat na vytvoření více příležitostí pro společný rozvoj obou stran“.

Potíže s CEFC

Zeman dlouhodobě spolupráci s Čínou podporuje. Za svůj postoj k Číně, která čelí obviněním z porušování lidských práv, byl opakovaně kritizován. V minulosti zdůrazňoval především potřebu ekonomické spolupráce. Opakovaně přislíbil velké čínské investice v Česku, jejich hodnota ale byla nakonec výrazně nižší. Ekonomickou spolupráci narušily i potíže společnosti CEFC, která stála za většinou čínských aktivit v České republice.

Komunisté v Číně slavili 100 let existence. Velkolepou show doprovázel agresivní tón vůči zahraničním kritikům režimu

Skupina CEFC spravovala majetek za více než 1,5 miliardy eur (35,4 miliardy korun). Získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve Žďasu nebo podíly v letecké společnosti Smartwings, cestovní kanceláři Canaria Travel a ve společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group. Kvůli vysokému zadlužení ale skupina CEFC upadla do problémů a její zakladatel Jie Ťien-ming, kterého Zeman jmenoval svým honorárním poradcem, v Číně skončil ve vězení. Aktivity skupiny pak převzala čínská společnost CITIC.

Středeční telefonát se podle Ovčáčka konal „v rámci komunikace s evropskými lídry“, kdy Si Ťin-pching telefonoval francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi a německé kancléřce Angele Merkelové. Jejich virtuální summit se uskutečnil v pondělí. Si Ťin-pching během něj vyzval Francii a Německo, aby se nepřipojovaly k protičínské politice USA.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat