Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Zatraceně složitá ženská‘ tvrdá jako ocel. Dočká se Británie další Železné lady?

Evropa

  6:00
LONDÝN/PRAHA - PORTRÉT. Po Železné lady zamíří na post britské premiérky znovu žena. Favoritkou je Theresa Mayová, „tvrdá jako ocel“.

Britská premiérka Theresa Mayová (Ilustrační foto) foto: ČTK

Nejdéle sloužící britská ministryně vnitra v uplynulém půlstoletí Theresa Mayová svým kolegům někdy – chtě nechtě – připomene staré časy. „Theresa je zatraceně složitá ženská,“ přiznal nedávno v nestřeženém okamžiku na kameru Ken Clarke, kolega z řad konzervativců. A dodal, že v minulosti už spolupracoval s ženou pevných názorů, jež ovládla politickou scénu, které většinou dominují muži. Samozřejmě měl na mysli Margaret Thatcherovou, někdejší britskou premiérku.

Železná lady odstoupila před 26 lety, zatímco politička, k jejímuž jménu se mnohdy dodává přívlastek „ocelová“, aspiruje na roli příští šéfky britské vlády. Toryové ve čtvrtek rozhodli, že v září vyberou mezi dvěma ženami: favoritkou Mayovou a ministryní energetiky Andreou Leadsomovou.

Kombinovaný snímek trojice kandidátů-konzervativců: zleva Theresa Mayová, Andrea Leadsomová a Michael Gove.

‚Brexit je brexit‘

Devětapadesátiletá Mayová má pověst seriózní, houževnaté a tvrdě pracující političky, která se vyhýbá intrikám a kalkulům, jež rozeštvávají Konzervativní stranu. Právě tyto vlastnosti ji vynesly do centra politického dění po nedávném hlasování Britů, v němž odhlasovali vystoupení z Evropské unie.

Brexit: královna Alžběta II. se obrátila na Skoty. Chápu, že zachovat klid je těžké

Už proto, že Mayová nebyla nikterak hlasitou příznivkyní či odpůrkyní brexitu. Svůj názor dlouho nevyslovila a podle britských médií bylo její rozhodnutí „půl na půl“. Nakonec se přiklonila k dosluhujícímu premiérovi Davidu Cameronovi a stoupencům setrvání Británie v Unii. Mayová tak podle mnohých může působit jako „sjednotitelka“ rozhádané partaje. Výsledky referenda však bere vážně. „Brexit znamená brexit,“ řekla stroze po hlasování.

O političce původem z jihoanglického Eastbournu je známo, že si stojí za tím, co řekne. Navzdory kritice. Ostatně v tom některým připomíná německou kancléřku Angelu Merkelovou. Mimochodem obě ženy spojuje i podobné rodinné zázemí. Obě jsou dcerami evangelických pastorů.

Děti? Zkrátka nejsou

Mayová se narodila v roce 1956 coby Theresa Braiserová, rodiče záhy přesídlili do Oxfordshiru. Budoucí ministryně vnitra vystudovala geografii na Oxfordu. Tehdy se seznámila se svým manželem Philipem, nyní investičním bankéřem, a to na taneční party pro studenty. Pár seznámila jejich společná kamarádka – studentka na výměnném pobytu Bénazír Bhuttová, pozdější premiérka Pákistánu, zavražděná v roce 2007.

Mayovi nikdy neměli děti. „Zkrátka se to nestalo,“ řekla deníku Daily Telegraph. „Vidíte rodiny kolem a víte, že je tady něco, co vy nemáte,“ dodala před časem v rozhovoru politička, která do politiky vstoupila z finančního sektoru v roce 1997 a jež si na postu ministryně vnitra několikrát vydobyla uznání. Třeba když odmítla vydat do USA Garyho McKinnona, Brita viněného z hackerství. Nebo když naopak do Jordánska vydala kontroverzního kazatele abú Katadu.

Britská premiérka Theresa Mayová (Ilustrační foto)
Britské ministryni vnitra Therese Mayové je před Westminsterským palácem...

„Nemůžete šest let spravovat tohle ministerstvo bez jistého nadání,“ řekl o „málo liberální“ Mayové její někdejší spolupracovník na vnitru Norman Baker z Liberálně demokratické strany. „Nechci znít příliš pozitivně, protože ji nechci za premiérku, ale raději budu mít ji než ty ostatní, kdo o post usilují, protože je přinejmenším kompetentní,“ dodal.

Problematická migrace

Britští Češi opět hodnotí brexit: Byrokraty z EU čeká zemětřesení

Politickou „Achillovou patou“, jak trefně uvedl list New York Times, je však pro Mayovou migrace. Přece jen vnitro za imigraci do země z velké míry odpovídá. Cameron slíbil snížit migraci do království na 100 000 lidí ročně. To se opakovaně nepodařilo dodržet. Příchod lidí v rámci EU Mayová ovlivnit nemohla, ale vysoká je i cifra těch, kdo přijeli bez pasu se znakem EU. Jen v roce 2015 do Británie přišlo 330 000 lidí. Imigrace také patřila k jednomu z klíčových témat zastánců brexitu.

I tak patří k favoritům. „Vím, že nejsem nápadná politička. Nepořádám výpravy do televizních studií. Nepomlouvám ostatní při obědě ani nepopíjím v parlamentním baru,“ uvedla nedávno. Možná právě to je nyní její zbraň. Stejně jako její krédo, jak se vypořádat s životními těžkostmi. Když v roce 2013 vyšlo najevo, že trpí těžkou formou cukrovky, jež vyžaduje každodenní přísun inzulinových injekcí, uvedla, že si řekla: Přijmi to a vypořádej se s tím.

Mnozí věří, že nový lídr země, který bude řešit brexit, by měl mít podobný přístup.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...