24. března 2015 7:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pošlete zbraně na Ukrajinu, vybídli Obamu američtí poslanci

Někteří spojenci USA ze Severoatlantické aliance, především Německo a Francie, jsou proti dodávce zbraní na Ukrajinu. Obávají se eskalace konfliktu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří spojenci USA ze Severoatlantické aliance, především Německo a Francie, jsou proti dodávce zbraní na Ukrajinu. Obávají se eskalace konfliktu. | foto: ČTK

WASHINGTON Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila usnesení vybízející prezidenta USA Baracka Obamu, aby umožnil dodávky zbraní na Ukrajinu.

Americká podpora Ukrajině je prozatím omezena na diplomatickou pomoc a dodávky podpůrného vojenského materiálu, nikoli však zbraní. Pro rezoluci zvedlo ruku 348 poslanců, 48 bylo proti. Sněmovna reprezentantů má celkem 435 členů.

Představitelé americké diplomacie tvrdí, že činitelé Obamovy administrativy o poskytnutí vojenské pomoci v podobě smrtonosných zbraní diskutují. Čekají ale na to, zda budou dodržovány dohody z Minsku, dojednané v únoru, podle kterých má na východě Ukrajiny platit příměří. USA dodaly Ukrajině vojenskou pomoc již dříve, například radary proti minometným střelám nebo brýle pro noční vidění. Řada republikánských i demokratických zástupců v Kongresu je pro to, aby Spojené státy poskytly Ukrajině v rámci boje proti proruským separatistům také smrtonosné zbraně.

Právní cesta pro dodávky zbraní z USA již existuje. Loni v prosinci americký Kongres schválil právní předpis, který umožňuje zbrojní dodávky na Ukrajinu. Obama sice tento zákon podepsal, nadále ale může rozhodnout, zda zbraně skutečně Ukrajině poskytne.

Někteří spojenci USA ze Severoatlantické aliance, především Německo a Francie, jsou proti dodávce zbraní na Ukrajinu. Obávají se eskalace konfliktu.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.