26. listopadu 2015 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman vás zdraví a vzpomíná, řekl Sobotka čínskému prezidentovi

Úsměv pro kamery. Bohuslav Sobotka a Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsměv pro kamery. Bohuslav Sobotka a Si Ťin-pching. | foto: Reuters

PEKING Český premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek v Pekingu jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Na úvod setkání zdůraznil, že Česká republika, EU i Čína čelí v současné době vážným hrozbám, jako je terorismus, se kterými je třeba společně bojovat.

Ještě před jednáním v sídle parlamentu, Velké síni lidu, Sobotka podepsal dohodu o zapojení ČR do čínské iniciativy Nová hedvábná stezka (One Belt, One Road). Cílem tohoto projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou.

Hned na úvod jednání prezident Si Ťin-pching označil Sobotku za přítele čínského lidu. Uvedl, že bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi sice v minulosti zažily horší časy, nicméně nyní jsou opět dynamické a neustále se rozšiřují.

Český premiér následně označil setkání za „potvrzení dynamického vývoje česko-čínských vztahů“. Hned na úvod rovněž čínskému vůdci tlumočil pozdrav od českého prezidenta s tím, že Miloš Zeman „velice rád vzpomíná na vaše poslední setkání“. Zeman byl v Číně letos i loni.

„Česká republika spolu s ostatními zeměmi Evropské unie i Čína čelí vážným hrozbám, mezi které patří terorismus. Věříme, že společné úsilí napomůže této hrozbě čelit,“ řekl Sobotka. Stejně tak je podle něj potřeba hledat společné řešení komplikované situace v Sýrii.

Premiér Bohuslav Sobotka přednášel 25. listopadu na Pekingské univerzitě.
Delegace premiéra Sobotky jedná s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velké...

Ve jménu spolupráce

Český premiér je na návštěvě Číny již od neděle, nejprve jednal v Šanghaji, následně se v městě Su-čou zúčastnil summitu platformy 16+1, tedy zástupců Číny a šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. V Pekingu se v pátek ještě setká se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem.

Hlavními prioritami Sobotkovy cesty je rozvoj spolupráce obou zemí v oblasti hospodářství, zdravotnictví, cestovního ruchu, energetiky či průmyslu. Premiéra doprovází ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, zástupci dalších ministerstev a rovněž početná podnikatelská delegace.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.