Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
8. února 2017 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Země EU si na přelomu roku přerozdělily téměř 4 tisíce uprchlíků, Česko přijalo 12

Žadatelé o azyl po vylodění na Sicílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žadatelé o azyl po vylodění na Sicílii. | foto: Reuters

BRUSEL V rámci programu přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka převzaly ostatní země Evropské unie v prosinci a lednu 3813 osob, celkový počet tak dosáhl 11 966. Vyplývá to z nejnovějších údajů, které ve středu zveřejnila Evropská komise. Po více než roce existence dvouletého plánu tak nebyla z předpokládaného počtu 160 tisíc lidí do jiných zemí unie přesunuta ani desetina.

Česko podle tabulky zatím přijalo jen 12 osob z Řecka.

První místopředseda komise Frans Timmermans poznamenal, že přes zvyšující se závazky zemí i každoměsíční počty přerozdělených, není rychlost dostatečná, především vzhledem k situaci uprchlíků v Řecku. „Děláme, co můžeme, abychom pomohli zlepšit řeckým úřadům podmínky,“ poznamenal. Pokud tamní situaci ostatní státy unie kritizují, měly by právě v přerozdělování žadatelů udělat více.

Úspěšná migrační politika podle něj nemůže být složena jen z lepší ochrany hranic, snahy zlepšit situaci v krizových oblastech a z boje s převáděči. „Pokud vynecháte prvek solidarity mezi členskými státy, ostatní nestačí,“ soudí Timmermans.

Přímo z krizových zemí, v posledních týdnech hlavně z Turecka, Jordánska a Libanonu, ale bylo do unie přesídleno už 13 968 z dohodnutých 22 504 osob s nárokem na mezinárodní ochranu. Útočiště našli ve 21 zemích EU, včetně České republiky. Bylo mezi nimi také 487 syrských uprchlíků z táborů v Turecku.

Program má zajistit legální cestu do Evropy pro ty, kdo mají právo na mezinárodní ochranu, a v členských zemích vyvolává méně kontroverzí než program „přerozdělování uprchlíků podle kvót“.

V jeho rámci byl v prosinci přerozdělen rekordní počet osob jak z Itálie (764), tak z Řecka (1162), v lednu pak z Itálie 551 a z Řecka 1131 lidí.

Negativní postoj zůstává

Negativní postoj především východoevropských zemí k tomu přerozdělování žadatelů o azyl se však nemění. Evropská komise ale podle Timmermanse nehodlá v této chvíli státy k plnění závazků tlačit právní cestou. Na přerozdělení se země EU dohodly přes odpor Česka a některých dalších zemí střední a východní Evropy.

„Mohli bychom začít řízení (pro porušení unijních pravidel), ale mám vážné pochyby, že by to v krátké době nějak uprchlíkům pomohlo. Můžeme to dát k soudu a členský stát stejně po celou dobu neudělá nic,“ poznamenal.

Komise se podle něj v této otázce snaží chovat pragmaticky a na členské země tlačit především v politické rovině přesto, že na zahájení příslušné právní procedury má právo. „Je nefér to nechat jen na Řecku a Itálii, myslím, že odpovědnost za to, co se země rozhodly udělat, by měla být kolektivní,“ dodal.

V prosinci 2016 komise vyzvala členské státy, aby své úsilí o přerozdělování zvýšily a měsíčně přerozdělily celkem 1000 osob z Itálie a 2000 z Řecka.

Podle posledních údajů komise Česká republika zatím v rámci přerozdělování přijala jen 12 osob z Řecka. Pro tuto část programu už Praha nabídla 30 míst, podle dohody by měla ale přijmout z Řecka 1655 lidí. Z Itálie ČR nepřevzala nikoho. Nabídla 20 míst a kvóta je 1036 osob.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...