Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Země potřebuje silného prezidenta, tvrdí Erdogan. Turecko čekají předčasné volby

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

ANKARA Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu oznámil, že se 24. června uskuteční předčasné parlamentní a prezidentské volby. Zdůvodnil to tím, že země potřebuje silného prezidenta s rozšířenými pravomocemi, které mu zaručuje novelizovaná ústava. Původně se měly volby konat až v listopadu 2019.

Erdogan se tak vyjádřil po setkání s vůdcem tureckých nacionalistů Devletem Bahçelim, s nimiž vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) půjde zřejmě do voleb v koalici. Zajistit by si tak měly obě strany jednoznačnou většinu v parlamentu.

Nacionalistická Strana národní akce (MHP) nedávno přestala fungovat jako opozice a s Erdoganovou AKP spolupracuje. Volební koalice jí má umožnit získat křesla v parlamentu i bez překročení stanoveného prahu deseti procent hlasů výměnou za podporu AKP v kampani.

Vladimir Putin (vpravo) s Recepem Tayyipem Erdoganem na setkání v Istanbulu
Putin a Erdogan se na schůzce v Ankaře shodli, že uznání Jeruzaléma...

Erdogan je nesporným favoritem prezidentských voleb. Z prestižních důvodů si chce zajistit nadpoloviční většinu hlasů už v prvním kole hlasování. Spojením voličů AKP a MHP, která podpořila rozšíření jeho pravomocí, by se mu to mělo podařit. V referendu z poloviny dubna loňského roku zvítězili s 51,4 procenty zastánci změny parlamentního systému na systém prezidentský.

Erdogan si ale hodlá vítězství zajistit i změnou v pravidlech hlasování. Už nebude propříště nezbytné, aby volební lístky vhazované do uren musely nutně nést razítko příslušné volební komise. Podle opozice i dalších pozorovatelů půjde o flagrantní porušení principů transparentních voleb, protože to prý usnadní volební podvody.

Ústřední volební komise už v loňském referendu uznala za platné i ty volební lístky a obálky, které nebyly řádně orazítkovány. Tento krok označila za protiprávní i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která průběh hlasování monitorovala.

Naposledy se parlamentní volby v Turecku konaly v listopadu 2015. Erdogan byl v přímém hlasování zvolen prezidentem poprvé v srpnu 2014. Už v prvním kole měl nadpoloviční většinu. To ale ještě měla hlavní výkonné pravomoci vláda v čele s premiérem. Erdogan byl předsedou vlády v letech 2003 až 2014.

Bahçeli v minulosti byl proti zavedení prezidentského systému v Turecku. Před dvěma roky řekl, že posílení prezidentových pravomocí by nevyhnutelně vedlo k despotismu a z dlouhodobého hlediska by to nebylo výhodné.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...