Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Když lékař přesvědčí někoho k očkování, dostane odměnu. Řecko nabízí 256 korun za osobu

Očkování proti covidu. foto: Jakub StadlerMAFRA

Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům, kteří přesvědčí někoho k očkování, zaplatí za každého zaregistrovaného deset eur (256 Kč). Podle deníku Kathimerini to řekl v televizi řecký ministr zdravotnictví Vassilis Kikilias.
  22:12

Vakcíně Pfizer nadále klesá účinnost, zní z Izraele. Před virem příliš neochrání, ale zabraňuje fatálnímu průběhu

V Řecku stejně jako jinde v Evropě rostou počty nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v souvislosti se šířením nakažlivější varianty delta. Za poslední den se v téměř jedenáctimilionovém Řecku potvrdilo 2854 nových případů nákazy, začátkem týdne to bylo i 3565, což je údaj blízký vrcholu epidemie v zemi, který Řecko zažilo letos v dubnu.

Ministr Kikilias rovněž řekl, že lékařům zvýší platbu za každé podání vakcíny v ordinaci ze tří na 20 eur a za aplikaci vakcíny lidem upoutaným doma na lůžko dá 50 eur.

Řecká vláda se snaží urychlit očkování různými opatřeními. Například před týdnem zavedla zatím do konce srpna volný vstup do vnitřních prostor restaurací, kaváren, barů a zábavních podniků jen pro očkované. Od poloviny srpna má být povinné očkování proti covidu pro zaměstnance pečovatelských domů a od 1. září pro zdravotníky i administrativní personál ve státních i soukromých nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Bez očkování budou muset tito zaměstnanci na neplacenou dovolenou. Zaměstnavateli, který nechá pracovat neočkovaný personál ve zdravotnictví, bude hrozit vysoká pokuta.

Chorvatsko zpřísňovalo opatření, zároveň je někde benevolentnější. Těžit z toho mohou očkovaní

Proti povinnému očkování demonstrovaly minulý i tento týden v Aténách či Soluni tisíce lidí, další demonstrace jsou v Aténách plánovány na sobotu.

Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo v Řecku zatím 53 procent populace a plně očkováno proti covidu-19 je tam 46 procent obyvatel.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat