6. září 2019 7:24, aktualizováno  17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel někdejší autoritářský prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Bylo mu 95 let

Robert Mugabe a Jásir Arafat, bývalý předseda Organizace pro osvobození... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Mugabe a Jásir Arafat, bývalý předseda Organizace pro osvobození... | foto: Reuters

HARARE Někdejší dlouholetý autoritářský prezident Zimbabwe Robert Mugabe zemřel ve věku 95 let po dlouhé nemoci, informovala zahraniční média. Mugabe vládl státu na jihu Afriky „železnou rukou“ od získání nezávislosti na někdejší koloniální mocnosti Británii v roce 1980 až do chvíle, kdy rezignoval pod tlakem armády v roce 2017.

Podle nejmenovaného zimbabwského diplomatického představitele zemřel Mugabe dnes ve 04:40 SELČ v Singapuru, kde byl hospitalizován od dubna. Exprezident se v uplynulých deseti letech v Singapuru léčil opakovaně.

Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost
Zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa je vítán na mezinárodním letišti...

O Mugabeho úmrtí na twitteru informoval také současný prezident Emmerson Mnangagwa. Ten ve svém příspěvku Mugabeho označil za „ otce zakladatele Zimbabwe“ a uvedl, že jeho smrt oznamuje s „hlubokým zármutkem“.

Na zprávu o Mugabeho skonu reagovala řada státníků. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa uvedl, že bitva Zimbabwe za nezávislost byla inspirací pro boj sousední JAR proti politice apartheidu. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari na twitteru sdělil, že oběti, které Mugabe přinesl při úsilí o politickou a ekonomickou emancipaci jeho lidu, nebudou nikdy zapomenuty. Keňský prezident Uhuru Kenyatta přikázal, aby vlajky v zemi od sobotního úsvitu do nedělního západu slunce vlály na půl žerdi.

Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe s Nelsonem Mandelou v roce 1998.

Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe s Nelsonem Mandelou v roce 1998.

„Mnoho důležitých mezníků v moderní historii Zimbabwe je spojeno se jménem Roberta Mugabeho. V boji za nezávislost vaší země a za vybudování institucí zimbabwského státu učinil obrovský osobní přínos,“ uvedl ve vyjádření ruský prezident Vladimir Putin. Vyzdvihl rovněž „přátelské vztahy“, které Mugabe budoval s Ruskem. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang uvedl, že byl Mugabe výborný státník, který bránil nezávislost svojí země, oponoval vnějšímu vměšování a podporoval spolupráci s Čínou.

Na Mugabeho působení v čele Zimbabwe se však objevily i kritické názory. „Nejdříve je potřeba říci, že o mrtvých jen v dobrém. To ale neplatí, pokud zabili tolik lidí, jako Mugabe,“ řekl rádiu BBC George Walden, který se v roce 1979 účastnil vyjednávání, jež vedla k nezávislosti tehdejší britské kolonie. Walden zmínil, že tehdy zažil Mugabeho „lepší dny“, nicméně postupem času se z něj stalo „opravdové monstrum“.

„Samozřejmě vyjadřujeme naši soustrast těm, kteří truchlí, nicméně pro mnohé byl překážkou lepší budoucnosti,“ uvedla mluvčí britského premiéra v zatím jediné západní reakci na Mugabeho úmrtí. „Pod jeho vládou Zimbabwané velice trpěli, jelikož jejich zemi uvedl do chudoby a schvaloval násilnosti namířené proti nim,“ dodala s tím, že jeho rezignace v roce 2017 byla pro zemi bodem obratu k lepší budoucnosti.

Mugabe se narodil 21. února 1924, dálkově studoval filozofii a ekonomii v Jihoafrické republice a práva v Británii. V roce 1960 se zapojil do černošského boje proti nadvládě bělošské menšiny a několikrát byl za svoji politickou činnost v tehdejší Rhodesii vězněn. V prosinci 1979 se zúčastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země.

V nově vzniklém Zimbabwe byl Mugabe nejprve premiérem, funkci prezidenta získal v prosinci 1987 a od té doby vyhrál patery prezidentské volby. V době své abdikace byl ve svých třiadevadesáti letech nejstarší hlavou státu na světě. Mugabe po sobě zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace i nedostatek potravin.

Výroky proti homosexuálům a bělochům

Mugabe vystupoval ostře proti homosexuálům - přirovnal je k „nestvůrám horším než psi a prasata“ a řekl, že si nezaslouží žádná práva. V roce 1996 zase prohlásil, že většina bělochů v zemi (asi 100 000 lidí) by patřila zastřelit a jako „zdechliny předhodit supům a psům“.

Mugabe s manželkou na snímku z loňského roku.

Mugabe s manželkou na snímku z loňského roku.

Mugabe byl od srpna 1996 podruhé ženatý, za manželku měl Grace Marufuovou (54), svou bývalou sekretářku. Mají spolu tři děti. První dáma, známá svou vznětlivostí a láskou k nakupování, měla v Zimbabwe značný vliv. Mugabeho první manželka Sarah „Sally“ Hayfronová (pocházela z Ghany, vzali se v roce 1961) zemřela v roce 1992. Měli jednoho syna Nhamodzenyika, který zemřel v roce 1966 ve třech letech v Tanzanii na cerebrální malárii.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.