Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zemřel ománský sultán, jeden z nejdéle vládnoucích monarchů. Na trůnu ho vystřídal bratranec

"Zanechal po sobě hluboký odkaz, nejen v Ománu, ale v celém regionu," uvedl v kondolenčním prohlášení britský premiér Boris Johnson, který u zesnulého vyzdvihl oddanost míru. Za ztrátu pro region označil smrt sultána Kábuse Írán. foto: Reuters

Maskat - Ve věku 79 let zemřel v pátek večer ománský sultán Kábus bin Saíd, který patřil k nejdéle vládnoucím panovníkům světa. Novým ománským sultánem se stal dosavadní ministr kultury Hajsám bin Tárik Saíd. Oznámila to v sobotu ománská státní televize.
  8:08aktualizováno  8:29

Kábus bin Saíd se ujal moci v Ománu v roce 1970 při nekrvavém převratu, když s pomocí bývalé koloniální mocnosti Británie svrhl svého otce Saída bin Tajmúra. Po britské královně Alžbětě II. a brunejském sultánovi Hassanalu Bolkiahovi byl třetím nejdéle panujícím monarchou světa. Ománské úřady vyhlásily po smrti panovníka třídenní oficiální smutek.

Na kole přes Arabský poloostrov. V Ománu je dobře, hlavně mám doma tři ženy, svěřuje se mi Abdalláh

Rada vysokých vojenských představitelů země v sobotním prohlášení zveřejněném ve státních médiích vyzvala vládnoucí rodinu, aby se sešla a vybrala sultánova následovníka. Kábus bin Saíd neměl děti, ani veřejně nejmenoval svého nástupce.

Záběr z pohřbu bývalého sultána. Kábus bin Saíd zemřel v pátek 10. ledna, byl...
Záběr z pohřbu bývalého sultána. Kábus bin Saíd zemřel v pátek 10. ledna, byl...

Podle ustanovení z roku 1996 by vládnoucí rodina měla vybrat sultánova následovníka do tří dnů od chvíle, kdy se trůn uvolní. Pokud se členové královské rodiny nedohodnou, dosadí bezpečnostní a političtí představitelé do čela země osobnost, jejíž jméno sultán napsal a uložil do zapečetěné obálky, uvedla agentura Reuters.

Sultán má v Ománu velkou moc, zastává současně funkci premiéra, vrchního velitele ozbrojených sil, ministra obrany, financí a zahraničních věcí, připomíná server BBC News. Sultán Kábus bin Saíd se ale v posledních letech na veřejnosti objevoval jen zřídka, přičemž se spekulovalo, že trpí rakovinou tlustého střeva. Minulý měsíc se vrátil do své vlasti poté, co absolvoval léčbu v Belgii.

Malajsijský sultán se jako první monarcha vzdal trůnu. Jeho abdikace má okamžitou platnost

Kábus bin Saíd se narodil 18. listopadu 1940, studoval na Královské vojenské akademii v Sandhurstu nedaleko Londýna a po jejím absolvování sloužil v letech 1960-1964 v britské armádě. Část výcviku strávil s britskou jednotkou v Německu. V roce 1964 se vrátil zpět do rodného Ománu. Zasadil se o modernizaci země a to tak, aby byly uchovány místní tradice. V roce 2011 čelil protestům arabského jara, které zasáhly i další státy regionu.

Ropný stát Omán se 4,6 milionu obyvatel je západními mocnostmi oceňován jako stabilní síla v oblasti Blízkého východu, kde často hraje roli vyjednávače. Udržuje přátelské vztahy se Spojenými státy i s Íránem a v roce 2013 pomohl zprostředkovat tajné americko-íránské rozhovory, které později vedly k uzavření mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, od níž Washington v roce 2018 odstoupil.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...