Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zemřel thajský král Adundét. Byl nejdéle vládnoucím panovníkem na světě

Svět

  14:00aktualizováno  18:06
BANGKOK - Ve věku 88 let ve čtvrtek zemřel thajský král Pchúmipchon Adundét. Panovník vládl 70 let a byl nejdéle vládnoucím panovníkem na světě. Úmrtí monarchy, který dlouhodobě čelil vážným zdravotním potížím, potvrdil thajský královský palác.

Thajský král Pchúmipchon Adundét foto: Reuters

„Jeho Veličenstvo skonalo v poklidu v Siriradžské nemocnici,“ uvedla královská kancelář ve svém prohlášení. Úřad upřesnil, že smrt nastala v 15:52 místního času (11:52 SELČ).

V době oznámení úmrtí přerušily všechny thajské televize svoje programy, aby v přímém přenosu přinesly záběry z nemocnice a jejího okolí, kde stovky lidí propukávaly v pláč. Většina byla oblečená v růžové a žluté barvě, což jsou podle dvorních astrologů monarchovy šťastné barvy.

Thajský král se těšil velké úctě
Thajci oplakávají krále Adundéta před nemocnicí, kde skonal

O králově skonu se v Thajsku spekulovalo už několik hodin před oficiálním oznámením. Jistota se pak prohlubovala s ohlášením mimořádného zasedání vlády a po ní i parlamentu. Premiér Prajutch Čan-Oča náhle zrušil plánovanou zahraniční cestu.

Na internetových sociálních sítích se pak začaly množit další důkazy: někdo vypustil záznam z chytrého mobilního telefonu, jak lékaři a další zaměstnanci nemocnice, kde byl král hospitalizován, zpívají státní hymnu. Objevily se také fotografie přípravy katafalku, na kterém bude tělo mrtvého umístěno, aby mu mohli Thajci vzdát úctu.

Největší problém Thajska je obchod s lidmi a otrokářství, říká Čech

Palác již ve středu sdělil, že zdravotní stav krále se zhoršil. Od středy se propadá thajský akciový trh a kurz měny.

Krále ve středu navštívily jeho čtyři děti, včetně korunního prince, který se kvůli otcově zdravotnímu stavu vrátil ze zahraničí. Šéf vládnoucí vojenské junty téhož dne zrušil plánovanou návštěvu provincie na východě země se zdůvodněním, že se připravuje na přijetí u korunního prince.

Král byl vnímán jako polobůh, zemi čeká 30 dní smutku

Panovník absolvoval minulý víkend v nemocnici několik zákroků a od té doby zůstal napojen na umělou ledvinu a plíce.

Královy narozeniny dočasně usmířily protesty rozdělené Thajsko

Pchúmipchon Adundét měl vážné zdravotní problémy od roku 2006 a v posledních letech byl často hospitalizovaný. Ve společnosti požíval velké vážnosti a v politicky výbušné době po svržení premiérky Jinglak Šinavatrové, po které se chopila moci armáda, byl vnímán jako symbol kontinuity politického systému.

Následníkem trůnu je králův jediný syn Maha Vadžiralongkorn. Vzhledem k polobožskému postavení panovníka i nejistotě ohledně princovy osobnosti je však nástupnictví v Thajsku krajně citlivou otázkou.

Zemi čeká 30 dní státního smutku, během nichž budou zakázány jakékoli oslavy, upozornil premiér.

Ráma IX. byl nejdéle vládnoucím panovníkem současnosti

Král jako z pohádky - poddanými milovaný až zbožňovaný, sympatický, s úsměvem na rtech, inteligentní a talentovaný. Takový byl Pchúmipchon Adundét neboli Ráma IX., osvícený panovník, který Thajsku vládl sedmdesát let. Král, jenž na trůn usedl jako osmnáctiletý 9. června 1946, zemřel ve čtvrtek ve věku 88 let. Nyní je nejdéle vládnoucím panovníkem britská královna Alžběta II.

Nejdéle vládnoucí panovník současnosti se mohl pyšnit i jedním z nejdelších titulů. V překladu znamenal Velký král Siamu, velký ochránce, znamenitá síla země, moc nemající sobě rovnou, nejvěhlasnější z rodiny Mahidol, útočiště lidí. Devátý král z dynastie Čakrí, která vládne zemi od roku 1782, prakticky neměl politickou moc - pouze jmenoval předsedu a nejvýše 14 dalších členů Tajné rady, která byla jeho poradním orgánem. Přesto se těšil u politiků velké autoritě. Přízeň a respekt si získal nejen díky svým projektům rozvoje země, ale i pevným postojem v dobách nepokojů a politických krizí. Za jeho panování se v Thajsku vystřídalo 26 vlád.

V 70. letech králova intervence přiměla k odchodu do exilu tři militantní diktátorské vůdce, kteří chtěli potlačit studentské demonstrace. Také v roce 1991 přinutil k odstoupení generála Sučindu Kraprajúna, který krvavě rozehnal pouliční protesty. „Demokracie britského střihu je pro nás nejlepší,“ prohlásil jednou před novináři. Politické vztahy v Thajsku se ovšem západním parlamentním demokraciím dlouho ani nepodobaly, a tak král také využíval svou „slabost pro vládu silné ruky“.

Jako starající se vládce už od začátku panování většinu času dohlížel na rozvojové projekty, od pasterizace mléka, přes rozvoj alternativních zdrojů energie až po zavlažování suchých oblastí. U poddaných se thajský vůdce dlouhodobě těšil velké úctě.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...