Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Královy narozeniny dočasně usmířily protesty rozdělené Thajsko

Svět

  12:00
BANGKOK - Thajsko ve čtvrtek slaví 86. narozeniny krále Pchúmipchona Adundéta, kvůli nimž nastalo i krátkodobé přerušení protestů v ulicích hlavního města. Bangkok v posledních týdnech zažíval často násilné protivládní demonstrace, v nichž protestující vyzývají k rezignaci vládu premiérky Jinglak Šinavatrové.

Oslavy 86. narozenin thajského krále Pchúmipchona Adundéta pozastavily protivládním protestům foto: Reuters

Jak napsal zpravodajský server BBC News, ve čtvrtek skýtaly ulice Bangkoku úplně jiný pohled než v posledních dnech. Obyvatelé se zapojili do úklidu před oslavami a tisíce lidí se přesouvají do blízkosti jednoho z královských paláců v naději, že uctívaného monarchu alespoň zahlédnou.

Král pronesl tradiční projev k národu, v němž obyvatele vyzval, aby plnili své povinnosti vůči bezpečnosti země. Přímo se ale nijak nezmínil o nynějších politických zmatcích, napsala agentura Reuters.

Otec Thajska

Šestaosmdesátiletý král je jediný monarcha, jakého většina Thajců zažila, a v předchozích politických krizích, které zemi potkaly za jeho dlouhého panování, byl sjednocující "otcovskou" postavou. Proto byla jeho slova bedlivě sledována analytiky, ale žádná zmínka o demonstracích v nich nezazněla.

Nejdéle panující monarcha světa, který v červnu po čtyřletém pobytu opustil nemocnici, vypadal zasmušile a mluvil pomalu s občasnými zámlkami. "Všichni Thajci by si v tuto chvíli měli hodně věcí uvědomit a chovat se a plnit své povinnosti... v zájmu veřejnosti, stability, bezpečnosti naší země Thajska," řekl král.

Pouliční průvod k oslavám králových 86. narozenin

Pouliční průvod k oslavám králových 86. narozenin

Současná vlna protestů, která je nejvážnější za dobu vlády premiérky Šinavatrové, začala relativně poklidně 24. listopadu v Bangkoku. Během posledního víkendu a pondělí se ale průběh zvrhnul v násilí, protestující se snažili strhnout policejní zátarasy a dostat se do úřadu premiérky. Policie zakročila slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily. Při střetech bylo zabito nejméně pět lidí.

VÍCE ZDE:

Protesty neutichnou

Vůdce protestů, bývalý opoziční poslanec Sutchep Tchaugsuban uvedl, že v demonstracích bude pauza z úcty ke králi Pchúmipchonu Adundétovi, který ve čtvrtek slaví 86. narozeniny. Ale ihned poté bude boj za svržení vlády pokračovat. "Znovu obnovíme svůj boj 6. prosince. Začneme hned za úsvitu a budeme bojovat každý den, dokud nezvítězíme," řekl v projevu ke svým stoupencům v úterý pozdě večer.

Prvotní rozbuškou demonstrací byl návrh zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl do vlasti beztrestně vrátit expremiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci. Opozice obviňuje vládu, že ji z exilu v Dubaji na dálku řídí právě Šinavatra.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!