Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Královy narozeniny dočasně usmířily protesty rozdělené Thajsko

Svět

  12:00
BANGKOK - Thajsko ve čtvrtek slaví 86. narozeniny krále Pchúmipchona Adundéta, kvůli nimž nastalo i krátkodobé přerušení protestů v ulicích hlavního města. Bangkok v posledních týdnech zažíval často násilné protivládní demonstrace, v nichž protestující vyzývají k rezignaci vládu premiérky Jinglak Šinavatrové.

Oslavy 86. narozenin thajského krále Pchúmipchona Adundéta pozastavily protivládním protestům foto: Reuters

Jak napsal zpravodajský server BBC News, ve čtvrtek skýtaly ulice Bangkoku úplně jiný pohled než v posledních dnech. Obyvatelé se zapojili do úklidu před oslavami a tisíce lidí se přesouvají do blízkosti jednoho z královských paláců v naději, že uctívaného monarchu alespoň zahlédnou.

Král pronesl tradiční projev k národu, v němž obyvatele vyzval, aby plnili své povinnosti vůči bezpečnosti země. Přímo se ale nijak nezmínil o nynějších politických zmatcích, napsala agentura Reuters.

Otec Thajska

Šestaosmdesátiletý král je jediný monarcha, jakého většina Thajců zažila, a v předchozích politických krizích, které zemi potkaly za jeho dlouhého panování, byl sjednocující "otcovskou" postavou. Proto byla jeho slova bedlivě sledována analytiky, ale žádná zmínka o demonstracích v nich nezazněla.

Nejdéle panující monarcha světa, který v červnu po čtyřletém pobytu opustil nemocnici, vypadal zasmušile a mluvil pomalu s občasnými zámlkami. "Všichni Thajci by si v tuto chvíli měli hodně věcí uvědomit a chovat se a plnit své povinnosti... v zájmu veřejnosti, stability, bezpečnosti naší země Thajska," řekl král.

Pouliční průvod k oslavám králových 86. narozenin

Současná vlna protestů, která je nejvážnější za dobu vlády premiérky Šinavatrové, začala relativně poklidně 24. listopadu v Bangkoku. Během posledního víkendu a pondělí se ale průběh zvrhnul v násilí, protestující se snažili strhnout policejní zátarasy a dostat se do úřadu premiérky. Policie zakročila slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily. Při střetech bylo zabito nejméně pět lidí.

VÍCE ZDE:

Protesty neutichnou

Vůdce protestů, bývalý opoziční poslanec Sutchep Tchaugsuban uvedl, že v demonstracích bude pauza z úcty ke králi Pchúmipchonu Adundétovi, který ve čtvrtek slaví 86. narozeniny. Ale ihned poté bude boj za svržení vlády pokračovat. "Znovu obnovíme svůj boj 6. prosince. Začneme hned za úsvitu a budeme bojovat každý den, dokud nezvítězíme," řekl v projevu ke svým stoupencům v úterý pozdě večer.

Prvotní rozbuškou demonstrací byl návrh zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl do vlasti beztrestně vrátit expremiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci. Opozice obviňuje vládu, že ji z exilu v Dubaji na dálku řídí právě Šinavatra.

Autoři: ,