5. března 2013 23:01, aktualizováno 6. 3 8:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel venezuelský prezident Hugo Chávez. Volby se mají konat do měsíce

Smutek v hlavním městě Caracasu. Zemřel prezident Hugo Chávez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smutek v hlavním městě Caracasu. Zemřel prezident Hugo Chávez. | foto: Jorge SilvaReuters

CARACAS Venezuelský prezident Hugo Chávez zemřel. Osmapadesátiletý kontroverzní politik podlehl komplikacím po prosincové operaci rakoviny, která byla již čtvrtou za půldruhého roku. V čele Venezuely stál 14 let. Úmrtí Cháveze oznámil venezuelský viceprezident Nicolás Maduro. Poslední rozloučení se zesnulým bude v pátek.

Podle viceprezidenta zemřel Chávez v úterý v 16:25 místního času (21:55 SEČ) ve vojenské nemocnici v hlavní městě Caracasu.

"Je to okamžik hluboké bolesti," vyjádřil své emoce viditelně pohnutý Maduro, kterého doprovázeli vysoce postavení členové vlády. Spoluobčany vyzval, aby se stali "strážci míru, lásky, respektu a klidu v této vlasti".

ČTĚTE TAKÉ:

Vůdce venezuelské opozice Henrique Capriles vyzval národ k jednotě. Rodině zemřelého prezidenta a jeho příznivcům kondoloval.

"V takovém těžkém čase musíme ukázat naši hlubokou lásku a respekt k naší Venezuele," uvedl Capriles na Twitteru. "Má solidarita je s celou rodinou a všemi příznivci prezidenta Huga Cháveze. Vyzýváme k jednotě Venezuelanů v tomto čase."

Pohřeb bude v pátek

Chávez bude pohřben v pátek. V zemi byl vyhlášen sedmidenní státní smutek. Oznámil to ministr zahraničí Elías Jaua, podle něhož je současná situace ve Venezuele "zcela normální".

Tělo osmapadesátiletého socialisty bude převezeno z vojenské nemocnice v Caracasu do tamní vojenské akademie, uvedl také Jaua, kterého citovala agentura Reuters. V pátek se pak za přítomnosti veřejnosti uskuteční poslední rozloučení s Chávezem. Mají se ho zúčastnit hosté z celé Latinské Ameriky.

Volby rozhodnou o osudu socialistické revoluce

Venezuela otevírá novou kapitolu dějin, řekl Obama

Venezuela otevírá novou kapitolu svých dějin. USA mají zájem o konstruktivní vztah s ní a podporují její lid, uvedl Obama po smrti Cháveze.

"V tomto složitém čase po smrti prezidenta Huga Cháveze potvrzují Spojené státy svou podporu venezuelskému lidu a svůj zájem navázat konstruktivní vztahy s venezuelskou vládou," uvedl Obama v prohlášení. "V době, kdy Venezuela začíná novou kapitolu své historie, zůstávají Spojené státy věrné politice podpory demokratických principů, vlády práva a respektu k lidským právům."

Prezidentské volby, do nichž zemi podle ústavy povede šéf parlamentu Diosdado Cabello, se musejí uskutečnit do 30 dnů od chvíle, kdy hlava státu odstoupí či zemře.

Nejpozději začátkem dubna by tedy měli Venezuelané rozhodnout o tom, zda Chávezova "socialistická revoluce" může pokračovat i bez jeho výrazné osobnosti v čele. Sám Chávez chtěl za svého nástupce současného viceprezidenta Madura.

Právě Capriles se pravděpodobně bude ucházet o uprázdněné prezidentské křeslo. Čtyřicetiletý Capriles se s Chávezem loni utkal o post hlavy státu. V říjnových volbách však neuspěl, i když získal přes přes 44 procent hlasů, což byl nejlepší výsledek opozice ve čtveřici voleb proti Chávezovi.

Očekává se, že se v nových volbách utká se současným viceprezidentem Nicolásem Madurem. Toho si za nástupce vybral sám Chávez. Dosavadní průzkumy veřejném mínění Madurovi dávají jasný náskok.

Spekulace o zdravotním stavu

O zdravotním stavu a možném úmrtí Cháveze se v posledních dnech opakovaně spekulovalo. Venezuelská vláda dosud jen připouštěla, že stav hlavy státu je kritický. V posledních dnech se ke komplikacím s dýcháním připojila nová, vážná infekce dýchacích cest. Tyto problémy již Chávez překonat nedokázal.

Režim rozmístil vojáky

Venezuelský režim v zemi rozmístil vojáky a policisty, aby zajistili klid po smrti prezidenta Cháveze. Armádní špičky přísahaly věrnost vládě.

Prezident latinskoamerické země, známý svými ohnivými proslovy i protiamerickým postojem, se na spřátelené Kubě opakovaně léčil s rakovinou v pánevní oblasti. Do rodné země se po poslední operaci vrátil v polovině letošního února. Od zákroku, po němž jej znovu čekala chemoterapie, se již neobjevil na veřejnosti.

Muž, který mimo jiné usiloval o vybudování Spojených států latinskoamerických, prý v poslední době vládl pomocí písemných pokynů, protože nebyl schopen mluvit.

Chávez, který se narodil v chudé učitelské rodině 28. července 1954 v Sabanetě ve státě Barinas, usedl do křesla prezidenta Venezuely poprvé v roce 1999; naposledy post, i díky ústavním změnám, obhájil loni v říjnu. Jeho čtvrté a poslední funkční období začalo v lednu, aniž by však kvůli svému zdravotnímu stavu mohl složit přísahu.

PROFIL: Autokratický vládce a budovatel socialismu 21. století

Venezuelský prezident Hugo Chávez byl posedlý ideou Spojených států latinskoamerických a budováním socialismu 21. století.
Do křesla prezidenta usedl bývalý vojenský výsadkář Chávez poprvé v únoru 1999 a úřad naposledy obhájil loni v říjnu. V čele země stál tak dlouho díky změnám ústavy, jež se mu podařilo prosadit. Úprava z roku 2009 zrušila omezení počtu prezidentských mandátů v řadě... - VELKÝ PROFIL ČTĚTE ZDE

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz