Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Vůdce Islámského státu Bagdádí byl údajně zabit. Trump pronese zásadní projev

Svět

  7:27aktualizováno  12:05
Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí byl zřejmě zabit při americké vojenské operaci. Informovala o tom v neděli americká média a zahraniční tiskové agentury s odvoláním na různé zdroje z armády, ze Sýrie a z Iráku. Mluvčí Bílého domu Hogan Gidley v noci na neděli ohlásil, že Donald Trump v neděli v 09:00 (14:00 SEČ) pronese zásadní projev. Média spekulují, že americký prezident chce oznámit Bagdádího smrt.

Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě foto: Reuters

Zabití obávaného vůdce Islámského státu bylo už v minulosti oznámeno mnohokrát, nikdy se ale zatím nepotvrdilo. Zpravodajská televize CNN v této souvislosti uvedla, že s definitivním potvrzením čerstvé zprávy o likvidaci Bagdádího se čeká na testy DNA a biometrická měření.

Jako první přinesl zprávu o zabití Bagdádího list Newsweek s odvoláním na nejmenovaného amerického armádního činitele. Podle toho šlo o akci, kterou provedly speciální síly po získání využitelné zpravodajské informace.

Na propagandistickém videu zveřejněném v pondělí Islámským státem má být vůdce...
Bakr Bagdádí

Smrt Bagdádího později potvrdilo několik dalších na sobě nezávislých zdrojů. Kromě iráckých k nim patří i íránské. „Írán byl o smrti Bagdádího informován syrskými představiteli, kteří se o tom dozvěděli z terénu,“ citoval Reuters nejmenovaného íránského činitele.

Dalším zdrojem je velitel jedné z ozbrojených skupin působících v provincii Idlib na severozápadě Sýrie, který uvedl, že vůdce IS byl zřejmě zabit už v noci na sobotu při útoku, do něhož byly zapojené vrtulníky a bojové letouny a při němž došlo ke střetu u vesnice Briša nedaleko tureckých hranic.

Vůdce IS Bagdádí se po pěti letech údajně objevil na videu. Slíbil pomstu

Smrt Bagdádího potvrdily zdroje v Sýrii také iráckému zpravodajskému týmu pověřenému sledováním vůdce Islámského státu. Podle těchto informací byl Bagdádí zabit spolu s osobním strážcem poté, co bylo odhaleno místo, kde se skrýval, když se pokusil dostat svou rodinu z Idlibu k turecké hranici.

Televize CNN s odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany uvedla, že Bagdádí během americké vojenské operace na severozápadě Sýrie odpálil nálože v sebevražedné vestě, kterou měl na sobě. Operaci provedla speciální komanda.

Irácká státní televize uvedla, že se chystá zveřejnit záběry z amerického útoku v Sýrii, při němž byl Bagdádí údajně zabit. Expert na boj proti terorismu v této souvislosti tvrdil, že k vystopování místa, kde se Bagdádí nacházel, pomohly irácké zpravodajské služby.

Americký generál Townsend nevěří, že je šéf IS Bagdádí po smrti

Irácká státní televize zveřejnila záběry, které jsou podle ní z amerického úderu v Sýrii, při němž byl Bagdádí údajně zabit. Na záznamu pořízeném za denního světla je vidět kráter v zemi a pravděpodobné následky útoku, včetně roztrhaného a krví potřísněného oblečení na zemi. Na dalším, nočním záznamu je vidět explozi.

Expert na boj proti terorismu irácké televizi řekl, že k vystopování místa, kde se Bagdádí nacházel, pomohly irácké zpravodajské služby. Velitel arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) Mazlúm Abdí, který událost označil za „historickou operaci“, podle agentury AFP na Twitteru napsal, že šlo o „výsledek společné výzvědné práce“ s USA

K podílu na úspěchu se přihlásila i Ankara. Turecké ministerstvo obrany na Twitteru uvedlo, že před operací Spojených států v syrské provincii Idlib proběhla výměna informací a koordinace mezi armádními představiteli Turecka a USA.

Trump pronese zásadní projev

Americký prezident Donald Trump v neděli v 9:00 tamního času (14:00 SEČ) pronese v Bílém domě zásadní projev. Bez dalších podrobností to podle agentury Reuters sdělil v sobotu pozdě večer tamního času mluvčí Bílého domu Hogan Gidley. Některá média spekulují, že by hlava Spojených států mohla informovat o operaci proti vůdci teroristické organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádímu.

Trump je pod tlakem kvůli spuštění procedury ústavní žaloby, které zahájila šéfka Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová a čelí tvrdé kritice za stažení amerických jednotek ze Sýrie, připomněla agentura Reuters. „Právě se stalo něco velkého!“napsal prezident krátce před oznámením mluvčího na svůj twitterový účet.

Agentura Reuters později přinesla zprávu, že USA zahájily operaci proti vůdci teroristické organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádímu. Odvolala se přitom na amerického vládního úředníka, který nechtěl být jmenován. Podle listu Newsweek, jenž se odvolává na informace od jednoho amerického armádního úředníka, byl Bagdádí během operace zabit.

abú Bakr Bagdádí (48)

  • Islamistický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v létě 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se v iráckém Mosulu postavil vůdce IS Bagdádí. Tehdy ovládal území o rozloze 90 000 až 100 000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20 000 km² víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí.
  • V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, boje proti němu trvaly téměř čtyři roky (od ledna 2014), zahynulo nejméně 80 000 lidí. V Sýrii byl IS v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii. Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl IS poražen letos 23. března. To zároveň znamenalo definitivní konec samozvaného chalífátu.
  • Pokud bude smrt Bagdádího potvrzena, bude se jednat o výrazný úspěch v boji proti džihádistům od úmrtí "krále teroru" a vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, který zemřel 2. května 2011 při akci amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu.
  • USA na dopadení či smrt Bagdádího již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů, kterou v prosinci 2016 zvýšily na 25 milionů dolarů (576 milionů korun), vůdce IS tedy byl nejhledanějším mužem na Zemi.
  • Bagdádí, který mimo jiné v roce 2015 prohlásil, že "islám nikdy nebyl náboženstvím míru, ale boje", opakovaně oslovoval své stoupence z různých nahrávek. V listopadu 2016 vyzval své příznivce, aby pokračovali v boji proti "bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem". Letos koncem dubna se po několika letech objevil na propagandistickém videozáznamu. Uznal, že skupina přišla o takzvaný chalífát v Iráku a Sýrii, nicméně dodal, že bitva se Západem a jeho spojenci ještě zdaleka neskončila, a poukázal na úspěchy džihádistů například v Mali, Burkina Fasu, Afghánistánu, Srí Lance či Turecku. Poslední zvuková nahrávka, na které údajně mluví Bagdádí, je z letošního září, kdy řekl, že IS provádí každodenní operace na různých frontách. V minulosti se skrýval v iráckém Mosulu, později neznámo kde.
  • V médiích se již několikrát objevily zprávy o jeho údajném zranění či úmrtí. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také v červnu 2016. Ruské ministerstvo obrany pak v červnu 2017 oznámilo, že Bagdádího zřejmě zabilo ruské letectvo při náletu na poradu vedení IS u syrského města Rakka. Informace ale nebyla potvrzena. Jeho úmrtí pak ještě v červenci 2017 oznámila irácká televize Súmaríja, odvolávající se na místní zdroj z provincie Ninive.
  • Podle iráckých tajných služeb se abú Bakr Bagdádí narodil jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí 28. července 1971 v Sámaře. Fanoušek fotbalu chtěl být původně advokátem, nevalné výsledky ve škole jej ale na univerzitu nepustily. Poté se také musel kvůli chatrnému zraku vzdát vojenské kariéry. Nakonec vystudoval teologii a na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií. Poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu. Se svou první ženou má údajně dvě dcery a dva syny, jednoho syna má i s druhou manželkou.
  • K rebelům se připojil již v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v únoru 2004 byl ale zatčen a umístěn do věznice v americkém táboře Bucca. Při násilnostech byl v prosinci 2004 propuštěn.
  • V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa. ISIL již v roce 2013 dobyl první území v Sýrii a Iráku.
  • Bagdádí také odepřel poslušnost vůdci Al-Káidy Ajmánu Zavahrímu, který Bagdádímu nařídil, aby vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, radikálnímu hnutí An-Nusra.
  • IS se od roku 2015 přihlásil k mnoha teroristickým útoků, ať na území Sýrie či Iráku, tak jinde po světě. K nejtragičtějším atentátům patří série sebevražedných útoků v jemenském metropoli Saná v březnu 2015 (přes 140 mrtvých), podíl na zřícení letadla ruské společnosti na egyptském Sinajském poloostrově v říjnu 2015 (224 mrtvých), útoky v Paříži v listopadu 2015 (130 mrtvých) útok na mešitu na severu Sinajského poloostrova v listopadu 2017 (311 mrtvých), atentát v pákistánské provincii Balúčistán loni v červenci (149 mrtvých) či letošní velikonoční útoky v kostelech a hotelech na Srí Lance (258 mrtvých). V Iráku patřil k nejhrůznějším útokům atentát v centru Bagdádu v červenci 2016 (323 mrtvých), v Sýrii koordinované útoky v jihosyrském městě Suvajda a okolních vesnicích loni v červenci (nejméně 258 mrtvých).
Autor: