27. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Židé v Římě terčem urážek. Poštou jim přišly prasečí hlavy

Ortodoxní židé (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ortodoxní židé (ilustrační foto) | foto: Reuters

ŘÍM Několik dní před dnešním Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu se staly terčem urážek židovské objekty v Římě. Italská média o víkendu informovala, že třem židovským institucím pošta doručila balíky s prasečími hlavami a na některých místech se objevily protižidovské nápisy.

Představitelé italské židovské obce i zástupci radnice vyjádřili nad incidenty pobouření a případy vyšetřuje policie.

ČTĚTE TAKÉ:

Zásilky s prasečími hlavami dorazily do hlavní římské synagogy, na izraelské velvyslanectví v italské metropoli a také do židovského muzea, kde je instalována výstava věnovaná holocaustu.

Balíčky, které adresáti dostali v pátek, neobsahovaly žádný vzkaz a není jasné, kdo je odeslal. Případy se začala zabývat speciální jednotka italské policie zaměřená na vyšetřování terorismu a závažné trestné činnosti. Šéf unie italských židovských společenství Renzo Gattegna označil incidenty za "znepokojivou hrozbu vyvolávající rozhořčení a zděšení".

"Je to odporná akce, která nese všechny prvky postupu mafie... italští Židé nemají strach a nikdy se nebudou bát těch, kdo tak očividně dávají najevo svou hlubokou nevědomost a barbarské chování," uvádí se v Gattegnově prohlášení, z něhož citovala židovská tisková agentura JTA.

Představitel italských Židů zároveň ocenil postoj italských úřadů, které podle něj profesionálně a odhodlaně přistupují k zajištění bezpečnosti židovských institucí a komunit.

Italský starosta Ignazio Marino vyjádřil židovské komunitě solidaritu a urážlivé zásilky označil za "ostudný čin". "Ten, kdo ho spáchal, urazil celé město," prohlásil starosta.

Protižidovské nápisy

Podle JTA se o víkendu v jedné z římských čtvrtí objevily protižidovské nápisy nastříkané sprejem na zeď: "Holocaust je lež" a "Anna Franková byla lhářka".

Jejich autoři zpochybňují genocidu Židů, kterých za druhé světové války nacistické Německo vyvraždilo na šest milionů, a urážejí památku Anny Frankové, německé židovské dívky, která se posmrtně stala celosvětově známou díky deníku, v němž popisovala osudy své rodiny pronásledované nacisty.

ČTK, Lidovky.cz

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz