21. října 2014 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Židovští radikálové zdemolovali autobusy, pobouřila je žena s Tórou

Desítky ultraortodoxních židů zaútočily v pondělí na autobusy, na kterých byly... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desítky ultraortodoxních židů zaútočily v pondělí na autobusy, na kterých byly... | foto: TwitterReprofoto

JERUZALÉM Desítky ultraortodoxních židů zaútočily v pondělí na autobusy, na kterých byly reklamy propagující náboženské obřady žen na svatých místech v Jeruzalémě. Jak v úterý uvedl policejní mluvčí Micky Rosenfeld, asi padesátka mužů ze čtvrti Mea Šearim, která jde domovem ultraortodoxní komunity, prořízla autobusům pneumatiky a zasypali je kameny.

Reklamy byly součástí kampaně, která propaguje rovnoprávnost u Zdi nářků, nejsvětějším místě, kde se židé modlí. Byly na nich mimo jiné znázorněny dívky držící v ruce svitky Tóry, což podle mnoha ortodoxních židů mohou dělat jen muži. Protestující rovněž na autobus nasprejovali slova „už žádné obscénní obrázky“, uvedla agentura AP.

Kampaň zahájená minulý týden konkrétně ukazuje dívky ve věku 11 až 14 let, které mají na sobě modlitební šál, v rukou drží úryvky z Tóry a stojí před Zdí nářků. Na plakátu je pak v hebrejštině napsáno: „Mami, já chci mít taky bat micva u Zdi nářků.“ Slavnost bat micva se pořádá u příležitosti dosažení 12 let děvčete, které tím podle judaismu přebírá plnou náboženskou odpovědnost.

Zatímco chlapci své uvedení mezi dospělé - bar micva - na posvátném místě slavit mohou, dívky nikoliv. To se ale kampaň pořádaná skupinou, která si říká Ženy Zdi, snaží změnit.

Ženy čtoucí Tóru? Zakázáno

Rabín Šmuel Rabinovic, který na provoz u Zdi nářků dohlíží, kampaň označil za provokaci. Podle deníku Haarec zopakoval, že ženy mají zakázáno číst z Tóry, a odmítl povolit věřícím ženám, aby si donesly úryvky z tóry do ženské části u Zdi nářků.

ČTĚTE TAKÉ:

Navzdory zákazu chce ale organizace Ženy Zdi přesně toto v pátek ráno udělat. Na místo hodlá donést úryvky z Tóry a jedna z dívek, která se objevila na plakátech, tam chce rovněž oslavit svůj bat micva a z Tóry číst.

Skupiny neortodoxních židů o vyhrazení místa u Zdi nářků, na němž by se mohli...

Zeď nářků

Některé židovské ortodoxní komunity praktikují oddělování osob podle pohlaví na veřejnosti a uplatňují striktní pravidla vůči ženám. Ultraortodoxní komunita tvoří asi desetinu z necelých osmi milionů občanů Izraele.

Zeď nářků je jediným pozůstatkem zbořeného židovského chrámu. Větší prostor před ní je určen pro modlitby mužů, menší a přepážkou oddělený pás pak pro modlitby žen. Ženy se až do loňského roku nesměly ve své sekci modlit ve skupinách a nemohly mít modlitební šály ani řemínky, které jsou však v neortodoxních synagogách ženám dovoleny.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz