Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

NASA odložila start Muskovy vesmírné lodi s posádkou. Historickou událost zhatilo počasí

Muskova SpaceX zatím první let komerční společnosti do vesmíru uskutečnit nemohla. foto: Reuters

Mys Canaveral - Historická událost v dějinách amerických letů do vesmíru se zatím odkládá na sobotu. Počasí zhatilo start rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon americké soukromé společnosti SpaceX s dvoučlennou posádkou z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral.
  21:15aktualizováno  22:57

NASA odpočítávání zastavila méně než 17 minut před plánovaným startem, který se měl uskutečnit v 22:32 SELČ.

Start lodi Crew Dragon s posádkou má být milníkem v dějinách americké kosmonautiky. Půjde o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů. NASA je také objednatelem nynějšího letu, který má trvat 19 hodin. 

Jeho cílem je dopravit dvojici astronautů NASA, Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho, na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).  Historickým prvkem mise je však zejména to, že do vesmíru dostane lidskou posádku poprvé soukromý dopravce.

Raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon nakonec neodletí, posádka už přitom byla na...
Pohled z výšky na raketu Falcon 9 s lodí Crew Dragon.

Dnešní událost, kterou NASA označila jako Launch America (Start Amerika), byla nejen v USA velmi sledovaná. Dvojici astronautů popřál hodně štěstí i americký prezident Donald Trump. Prezident i první dáma USA Melania Trumpová sledovali pokus o start přímo na Floridě.  

Nad Kennedyho vesmírným střediskem se dnes vznášela šedivá mračna, z nichž místy pršelo. Kromě toho se u břehů Jižní Karolíny zformovala bouře Bertha.

Před stylovým odjezdem k raketě v autech Muskovy společnosti Tesla se Behnken a Hurley rozloučili s blízkými a hovořili s Muskem a ředitelem NASA Jimem Bridenstinem. Ve vesmírném středisku je už také americký viceprezident Mike Pence a očekává se, že start bude z floridského pobřeží sledovat i šéf Bílého domu Donald Trump.

Předstartovní přípravy zahrnovaly mimo jiné prověrky skafandrů posádky, včetně kontroly jejich těsnosti. Oba astronauti už sedí na svých místech v kabině lodi a čekají na finální odpočet, který začne pět minut před časem startu, stanoveným na 22:33 SELČ.

Jak dlouho Behnken a Hurley na oběžné dráze kolem Země stráví, ještě není jasné. Mělo by to být v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců. Rozhodnutí podle serveru Space.com závisí na tom, jak dobře si loď Crew Dragon povede a na stavu další pilotované lodě Crew Dragon připravované společností SpaceX pro první už provozní misi těchto vesmírných transportérů, označenou jako Crew-1. Let Behnkena a Hurleye je totiž stále ještě testovací.

Autoři: ,