Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NASA odložila start Muskovy vesmírné lodi s posádkou. Historickou událost zhatilo počasí

Muskova SpaceX zatím první let komerční společnosti do vesmíru uskutečnit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muskova SpaceX zatím první let komerční společnosti do vesmíru uskutečnit... | foto: Reuters

Mys Canaveral  Historická událost v dějinách amerických letů do vesmíru se zatím odkládá na sobotu. Počasí zhatilo start rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon americké soukromé společnosti SpaceX s dvoučlennou posádkou z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral.

NASA odpočítávání zastavila méně než 17 minut před plánovaným startem, který se měl uskutečnit v 22:32 SELČ.

Start lodi Crew Dragon s posádkou má být milníkem v dějinách americké kosmonautiky. Půjde o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů. NASA je také objednatelem nynějšího letu, který má trvat 19 hodin. 

Jeho cílem je dopravit dvojici astronautů NASA, Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho, na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).  Historickým prvkem mise je však zejména to, že do vesmíru dostane lidskou posádku poprvé soukromý dopravce.

Raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon nakonec neodletí, posádka už přitom byla na...
Pohled z výšky na raketu Falcon 9 s lodí Crew Dragon.

Dnešní událost, kterou NASA označila jako Launch America (Start Amerika), byla nejen v USA velmi sledovaná. Dvojici astronautů popřál hodně štěstí i americký prezident Donald Trump. Prezident i první dáma USA Melania Trumpová sledovali pokus o start přímo na Floridě.  

Nad Kennedyho vesmírným střediskem se dnes vznášela šedivá mračna, z nichž místy pršelo. Kromě toho se u břehů Jižní Karolíny zformovala bouře Bertha.

Před stylovým odjezdem k raketě v autech Muskovy společnosti Tesla se Behnken a Hurley rozloučili s blízkými a hovořili s Muskem a ředitelem NASA Jimem Bridenstinem. Ve vesmírném středisku je už také americký viceprezident Mike Pence a očekává se, že start bude z floridského pobřeží sledovat i šéf Bílého domu Donald Trump.

Předstartovní přípravy zahrnovaly mimo jiné prověrky skafandrů posádky, včetně kontroly jejich těsnosti. Oba astronauti už sedí na svých místech v kabině lodi a čekají na finální odpočet, který začne pět minut před časem startu, stanoveným na 22:33 SELČ.

Jak dlouho Behnken a Hurley na oběžné dráze kolem Země stráví, ještě není jasné. Mělo by to být v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců. Rozhodnutí podle serveru Space.com závisí na tom, jak dobře si loď Crew Dragon povede a na stavu další pilotované lodě Crew Dragon připravované společností SpaceX pro první už provozní misi těchto vesmírných transportérů, označenou jako Crew-1. Let Behnkena a Hurleye je totiž stále ještě testovací.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....