Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Žízniví Rusové se ocitli na suchu

Svět

  8:29
MOSKVA/PRAHA - Země, kde vodka má své vlastní muzeum a je pokládána za národní nápoj, se ocitla letos v létě „na suchu“. Rusko už druhý měsíc trápí tragický nedostatek alkoholu.

O plných regálech vodky si mohou Rusové nechat v současnosti jen zdát.

Oficiální výroba tradiční vodky již klesla o neuvěřitelných 90 procent oproti situaci v loňském roce. Už před tím zmizely z pultů drahé zahraniční alkoholické nápoje, pak moldavské a gruzínské víno, nyní i vodka - tedy to, bez čeho si mnohý Rus dokáže život představit jen velmi těžko.

Nově vzniklým „problémem“ se již začala zabývat i nejvyšší místa. Občanská sněmovna - orgán nedávno vytvořený prezidentem Vladimirem Putinem - nedávno zaslala důrazné upozornění premiérovi Michailu Fradkovovi, který má za úkol věci uvést do pořádku.

Politikům nejde ani tak o to, aby - s nadsázkou řečeno - udrželi hladinu alkoholu v krvi svých občanů na příslušné úrovni. Spíše se obávají, aby se opět nerozmohla domácí výroba, která často bývá životu nebezpečná. Za celým skandálem je obyčejný úřední šiml. Podle nedávno schválených předpisů musí být veškerý v Rusku prodávaný alkohol opatřen novými kolky.

Jeho evidence, prodej a distribuce má pak být řízena zcela unikátním Jednotným státním automatizovaným informačním systémem EGAIS.

O peníze jde až v první řadě 
Jenže ani kolky ani systém nebyly 1. července, kdy předpisy začaly oficiálně platit, připraveny. Láhve se starými kolky musely být prodány do tohoto data, nebo je pak prodejce mohl pouze vypít sám nebo vylít.

Systém EGAIS měl zajistit plynulý přechod na nová pravidla, ale protože nefunguje, nastal chaos a nedostatek alkoholu na trhu. Zodpovědná za kolaps alkoholové výroby i prodeje je státní úřadovna Atlas, která celý systém EGAIS vymyslela a realizovala. Atlas je přímo podřízen ruským tajným službám FSB, které mají kontrolu „strategických“ odvětví, jako je spotřeba alkoholu, na starosti.

Kromě důkladné evidence jde ale samozřejmě také o peníze - nový systém má totiž vynést přes dvě stě milionů dolarů ročně. Kolky ani evidence totiž nejsou zadarmo, což se projeví i na ceně alkoholu - vrátí-li se ovšem někdy na pulty ruských obchodů.

Moldavská a gruzínská vína byla zakázána ještě dříve, a to z politických důvodů. Moskva má s Tbilisi a Kišiněvem ty nejhorší vztahy za dlouhou dobu. Jako záminka pro zákaz posloužila údajně špatná kvalita vín, mnozí Rusové ale po nich teď volají.

Většinou ale lidé vytahují ze sklepů stará zařízení, kterými si zpříjemňovali život v dobách platnosti sovětského „suchého zákona“. A hlasitě při tom nadávají na současné vedení země.

Autoři: ,

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč