11. března 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zmařila puč, teď pocítila Erdoganův hněv kvůli kritice armádního rozhodnutí

Recep Tayyip Erdoğan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recep Tayyip Erdoğan | foto: Reuters

ANKARA/PRAHA Psát v současném Turecku kriticky o vládě a prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi je značně riskantní. Aktuálně to pocítila i novinářka, která zřejmě loni v červenci přispěla k porážce pučistů.

Hande Firatová byla hrdinkou, která zamezila červencovému pokusu o převrat v Turecku. V situaci, kdy vrcholila vzpoura části armády a nikdo nevěděl, jaký je osud vlády a prezidenta, zazvonil 42leté novinářce ze stanice CNN Türk mobil.

Na druhém konci linky byl prezident Recep Tayyip Erdogan. Firatová ukázala displej svého mobilu do kamery a turecký prezident mohl v „přímém přenosu“ vyzvat své spoluobčany, aby vyšli do ulic a postavili se na obranu demokraticky zvolené vlády.

10.března 2017 v 09:08, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 18:02

VİDEO - AKP'li yazarlardan Ertuğrul Özkök ve Hande Fırat'a tehdit https://t.co/y0Kuwcpi84 https://t.co/XZ26HXm9yx

Později byl tento okamžik označen jako klíčový pro selhání puče a Firatová byla považována za hrdinku, která zachránila Turkům demokracii.

Dostala za to mnoho děkovných e-mailů nebo zpráv přes sociální sítě. Jeden saúdskoarabský podnikatel chtěl od ní mobil, s nímž hovořila s Erdoganem, odkoupit za 250 tisíc dolarů.

Zabývat se děním ve velení armády se nevyplácí

Teď ale Hande Firatová upadla v nemilost u samotného Erdogana. Důvodem je článek s názvem Neklid v hlavním vojenském velitelství, který před týdnem uveřejnila v nejčtenějším tureckém deníku Hürriyet. Text pojednával o údajných sporech v nejužším velení turecké armády.

Firatová v něm psala, že řada důstojníků je nespokojena kvůli tomu, že prezident Erdogan s generálním štábem nekonzultoval své rozhodnutí zrušit zákaz nošení šátků pro příslušnice armády.

Stoupenec opozičního tureckého listu Cumhuriyet, jehož novináře zatkla policie,...
Turecká zásahová policie

Reakce z prezidentského úřadu přišla téměř vzápětí a byla spojena s výhrůžkou: „Kdokoli se pokusí nás proti sobě poštvat, ten za to zaplatí,“ citovala hlavu státu turecká oficiální agentura Anadolu.

Deník se za text omluvil, označil ho za „redakční chybu“, šéfredaktor Sedat Ergin odstoupil.

Sama Firatová ke kritice uvedla, že byla zřejmě špatně pochopena. Pouze se prý ptala šéfa generálního štábu na jeho názor.

List Hürriyet patří do vydavatelského domu Dogan, který provozuje i zpravodajskou stanici CNN Türk. V jeho čele stojí Aydin Dogan, jeden z nejbohatších tureckých podnikatelů. Kromě médií mu patří i firmy obchodující s nemovitostmi či v energetice. Doganova média byla dlouho považována za kritická vůči vládě, v poslední době v nich skončila řada levicových novinářů.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.